HGS geçiş ihlali itirazı nereye yapılır? HGS cezasına itiraz nasıl yapılır?

HGS geçiş ihlali itirazı nereye yapılır? HGS cezasına itiraz nasıl yapılır?

Ülkemizde çok önemli bir yere sahip olan HGS geçiş ihlali itiraz işlemi nasıl ve nereye yapılır hakkında bilinmeyenler bulunmaktadır.

Hızlı Geçiş Sistemi kısaltması olan HGS olarak bilinen bu uygulama 2012 yılında ilk olarak devreye girmiş ve son derece büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Oto yollarda yer lan ücret toplama istasyonlarına entegre edilerek geçmek zorunda olan araçların daha hızlı bir geçişinin sağlanmasının yanı sıra trafik akışını hızlandırarak uygulamaya başlanmıştır.

PTT’den alınması mümkün olan ön yüklemeli HGS kartı ile otoyol gişelerinden rahat bir şekilde geçilmesi mümkün olmaktadır. Ancak HGS geçişlerde bazen istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Kartın okunmaması ya da bakiyenin yetersiz olması gibi sorunlar meydana gelmektedir. HGS geçiş ihlali gibi durumlarda ise fazladan para ödemek zorunda kalınabilir.

 

HGS Geçiş İhlali İtirazları

Genel olarak köprü ve otoyollarında HGS geçişlerinde sizin olmayan ya da kaçak giriş olarak görülen durumlarda vatandaşlar fazladan ödeme yapmak zorunda kalabiliyorlar. Şayet bakiyenizde fazladan para alımı var ise buna itiraz etme hakkına sahip olabilirsiniz. HGS geçiş ihlali itiraz işlemi Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılabilmektedir. Bu neden ile son zamanlarda en fazla cevabı aranan soru HGS cezasına itiraz nereye yapılır olmaktadır.

 

HGS Kaçak Geçiş ve İhlali Sorgulama

HGS cezaları genellikle kaçak geçiş olduğu zaman kişinin hesabından ceza olarak belirli paranın kesilmesine neden olmaktadır. Köprü ve otoyol gişelerinden geçerken bazı durumlarda sistem kartınızı okumayabilir ya da farkında olmadan kaçak giriş yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda HGS geçiş sorgulama işlemleri kullanarak kaçak geçiş yapıp yapmadığınızı öğrenmek mümkün olacaktır. İnternet üzerinden ilgili web sayfasından işlemleri takip ederek sorgulama yapabilir ve e- devlet üzerinden de sorgulama yapılabilir.

HGS geçiş ihlali itirazlarını Karayolları Genel Müdürlüğü’ne e- postayla ya da HGS çağrı merkezinden itiraz edebilirsiniz. Ayrıca tüm itiraz işlemleri için 0 850 460 60 60 çağrı merkezi ile iletişime geçerek ya da hgs@kgm.gov.tr adresine internet üzerinden mail atarak da HGS geçiş ihlali itirazını yapmanız mümkün olmaktadır.