Hulusi Akar F-16 kokpitine geçti

Hulusi Akar F-16 kokpitine geçti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri’nin yeni uçuş eğitim yılının açılması törenine Ege’nin kuzeyine yapmış olduğu özel uçuşla katılım sağladı.

Özel İncelemelerde Bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, mahiyeti ile birlikte 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’na incelemelerde bulundu. Akar’ın yanında kendisine eşlik edenler arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de hazır bulundu. Bakan Akar, 2020 – 2021 Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eğitim uçuş yılının açılışını da kokpitte bulunarak özel uçuşla gerçekleştirdi.

Akar, yapacağı özel uçuş için 113’üncü Filo Komutanlığı’nda görev yapan ve “Ceylan” olarak bilinen filo komutanlığı personeli tarafından karşılandı. Akar, hemen ardından uçuş brifingi aldı ve diğer pilotların da katılım sağladığı brifing ardından Akar, mahiyetinde bulunan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ve Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile uçuş için teçhizat kuşandılar. Daha sonra ise Akar ve beraberindeki komutanlar uçak başına gittiler ve burada son yapılan kontroller ardından Akar F-16’nın kokpitine geçti.

“Çanakkale Ruhu”

Uçuş yapılan son kontrollerin ardından Bakan Akar ve mahiyetinde bulunan komutanlar ile F-16 savaş uçağı havalandı. Ege Denizi’nin kuzeyinde dörtlü kol uçuşuna liderlik eden Akar, böylelikle 2020 – 2021 Uçuş Eğitim Yılı’nın da açılışını gerçekleştirmiş oldu. Uçuş güzergahı kapsamında Çanakkale Şehitler Abidesi’nin de üzerinden geçen Akar ve komutanlar, buradan geçme esnasında abideyi selamladırlar. Akar ayrıca abidenin üzerinden geçerken personele hitap ederek “mücadelemize Çanakkale ruhu ile devam edeceğiz,” sözlerini kullandı.