İlker Başbuğ en büyük hayalini açıkladı

İlker Başbuğ en büyük hayalini açıkladı

Eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ en büyük hayalini açıkladı. Başbuğ en büyük hayalinin Türkiye ve Azerbaycan’ı tek devlet olarak görmek olduğunu belirtirken, Türkiye’nin de bu savaşta Azerbaycan’ın yanında yer almasının son derece doğal olduğunu ifade etti.

“En Büyük Hayalim”

26’ıncı Genelkurmay Başkanı olan İlker Başbuğ, son zamanlarda yaşanan Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmaları Sözcü Gazetesi'den Uğur Dündar'a değerlendirdi. Dağlık Karabağ bölgesinde süren çatışmalara yönelik konuşan Başbuğ, en büyük hayalinin Türkiye ile Azerbaycan’ın tek bir devlet olması gerektiğinden bahsetti ancak gerçek politikanın da buna olanak tanımayacağını düşündüğünü ifade etti.

Başbuğ, gündemde olan çatışmaları ise şu şekilde yorumladı: “Türkiye ile Azerbaycan arasında söz konusu ilişki, komşuluğun ötesinde olan ve iki kardeş devlet arasında kurulmuş bir ilişkidir. Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sürmekte olan savaşta, elbette koşulsuz olarak Azerbaycan’ın yanında yer almalıdır. Anımsanacağı gibi 13 Nisan 1991 tarihinde de Karabağ’da Ermenistan ile Azerbaycan arasında çatışmalar başlamıştı. Ermenistan da 1992 yılında Rusların desteği ile Karabağ’ı ele geçirmişti. İşgal edilen Azerbaycan toprakları neredeyse Azerbaycan topraklarının beşte biri kadardır,” dedi.

“Türkiye Koşulsuz Olarak Yanında”

Başbuğ çatışmalara dair açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi: “Azerbaycan’ın Karabağ’da yürütmekte olduğu askeri harekat, kendi topraklarını geri alma amacına yönelik yapılmaktadır. Uluslararası hukuk açısından da son derece haklı bir harekat olmaktadır. Bunun yanında unutulmamalıdır ki 1991’de başlayan süreçte 20 bin Azerbaycanlı şehit olmuşken, sivillere yönelik saldırıların sonucunda da mülteci ve göçmen sayısı da aynı şekilde bir buçuk milyon sayısını aşmıştır. Türkiye’nin haliyle bu savaşta koşulsuz olarak Azerbaycan’ın yanında yer alması doğaldır. Bu esnada İsmet İnönü’nün de büyük devletlerin karıştığı dış sorunlara nasıl hareket edilmesine yönelik yapmış olduğu değerlendirmelerin göz önünde tutulması fayda sağlayacaktır,” dedi.

Başbuğ, Rusya’nın çatışmalara müdahale etme durumuna da değindi: “Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalarda sonucu etkileyecek olan en güçlü devlet olma özelliği taşımaktadır. Gerçeklik bunu gösterir. Türkiye, Rusya’nın bu durumdaki tutumunu dikkate almak zorundadır. Kişisel olarak dış politikada reel politikanın dikkate alınması ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini düşünenlerden birisiyim,” şeklinde konuştu.