İmamoğlu davet edilmediği toplantıya tepki gösterdi

İmamoğlu davet edilmediği toplantıya tepki gösterdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da yapılan koronavirüs toplantısına davet edilmeyişine tepki gösterdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabı üzerinden toplantıyı öğrenen İmamoğlu “halkımız bunu görür,” dedi.

Toplantıyı Sosyal Medyadan Öğrendi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, İstanbul’da salgın ile önlem için yapılan toplantıya davet edilmediğine tepki gösterdi. Asgari tarif ile nezaketsizlik olduğundan bahsetti. İmamoğlu; “İstanbul’da siz, pandemi için bir toplantı yapıyorsunuz, işim tam da göbeğinde olan bir kurumu davet etmiyorsunuz. Halkımız bunu görür, hesabını da sorar. Neymiş, ani gelmişmiş. Yani biz tırnak içinde ani gelişen toplantıların dışında tutuluyoruz. İstanbul’da ani bir olay olduğunda İBB Başkanı olarak ulaşılması gereken ilk kişi benim,” şeklinde konuştu.

İamamoğlu aynı zamanda aciliyet karşısında da hemen harekete geçeceklerini belirterek “hangi durumda olursak olalım, koşar giderim, ne yapabiliriz diye sorarım. Ne demek istiyorsunuz siz, ani gelişti diye? Elli kişi aniden toplanıyor ama İBB Başkanı masada bulunmuyor,” dedi.

“Toplantıdan Haberim Yoktu”

İmamoğlu, toplantı ile şu şekilde konuşmayı sürdürdü: “Benim ne yazık ki toplantıdan haberim yoktu. Türkiye’de neredeyse iki salgın vakasından birisi İstanbul’da. Böyle kritik olan bir şehirde yaşıyoruz. Bazı meseleler vardır ki milli meseledir. Deprem, milli meseledir, ortak akıl ve ortak masada çözüm sağlanır. Salgın, milli meselenin ötesinde olan, milli bir seferberliktir. O kadar önemli bir meseledir ki herkes elinde avucunda ne varsa, ortaya koymak ile yükümlüdür. Dün yapılan şeyi, asgari tarif ile büyük bir nezaketsizlik olarak değerlendiriyorum. Çok yakışmayan bir paylaşım olmuş, İstanbul’da siz, salgın için bir toplantı yapacaksınız ve bu kadar önemli bir aşamada, önemli kararların, önemli verilerin paylaşıldığı bir toplantı yapacaksınız, işin tam da göbeğinde olan bir kurumu davetli saymayacaksınız. Halk bunu görür ve hesabını sorar,” dedi.

Aynı zamanda İmamoğlu Sağlık Bakanı ve Vali ile resmi bir görüşmesi olup olmadığına yönelik de “yok, bu işte küsmek olmaz, ben İBB başkanıyım. Kafama takılan bir şey olduğunda arar, yazımı yazarım. Hiç küsmek böyle bir durumda olur mu?” şeklinde konuştu.