İmamoğlu, taksiciler odasına çıkıştı: “Herkes haddini bilecek”

İmamoğlu, taksiciler odasına çıkıştı: “Herkes haddini bilecek”

İBB’nin yeni taksi uygulamasını tanıtmak amacıyla düzenlenen toplantıyı boykot etmek amacıyla törene katılmayan ve “onay vermiyoruz,” açıklaması yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na İmamoğlu sert tepki göstererek “Herkes haddini bilecek,” dedi.

Yeni Taksi Uygulaması Tanıtıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından N Kolay 42. İstanbul Maratonu için düzenlenen tanıtım toplantısının ardından gündeme dair açıklamalar yapıldı. Gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan İmamoğlu, gazetecilerin İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın yaptığı boykot çağrısı hatırlatıldı. 20 Ekim’de yeni taksi sisteminin tanıtılması için düzenlenen törene katılmayan ve boykot eden esnaf odası hakkında konuşan İmamoğlu “bir kere kendi yetkilerini aşan bir açıklama olmuş,” diyerek sözlerine başladı.

“Bizim derdimiz İstanbul’u çağdaş bir taksi modeli ile buluşturmak. Ama ne yazık ki insanları mutsuz eden taksi işletmeciliğini İstanbul yaşıyor. Bunun için de meseleyi çağdaş bir seviyeye ulaştırmak adına adımlar atıyoruz, sistemleri ve projeleri anlatıyoruz, birincisi bu,” diye konuşmasına devam eden İmamoğlu “ikinci ise taksiciler zaten benimle buluştuklarında kiralamayın ama satın demişlerdi. Esasında dertleri başka. Dertleri ne yazık ki ilave olacak 6 bin taksi değil, biz o derdi anlamayız,” dedi.

İmamoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Üçüncüsü ise bir kere taksicilerin yetkisinde olan bir şey değil, kabul etmeyiz diye bir şey yok. 16 milyonun yetkisiyle UKOME hareket eder. Taksiciler kime ya da nerelere mesaj verdiler bilmiyorum. Ancak umut ediyorum Aralık’ta İstanbulların lehine olacak, İstanbulluların aklıyla hareket edilecek bir UKOME toplantısı yapılır. Ben de sıkı takip edeceğim ve gerekirse de orada olmayı düşünüyorum,” dedi.

 

“Herkese Yerimiz Var”

İmamoğlu konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorduğu oda temsilcilerinin kendisinden randevu isteyerek görüşme yaptıklarına dair de açıklama yaptı. İmamoğlu oda başkanı Eyüp Aksu’yu kastederek; “Yani Eyüp Bey gelseydi, o da olurdu. Neden gelemdi bilmiyorum. Ben bizzat Eyüp beyi davet etmedim. İstanbul’da hangi sivil toplumda, oda başında görev yapılıyorsa herkese başımızın üstünde yer var. Ancak herkes yetkisini bilecek,” şeklinde konuştu.