İstanbul Büyükçekmece'de eğitim uçağı düştü

İstanbul Büyükçekmece'de eğitim uçağı düştü

İstanbul Büyükçekmece’de Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı'ndan havalanmış olan eğitim uçağı, uçuş sırasında motor arızası meydana gelmesi nedeniyle inişe geçtiği sırada düştü.

Eğitim Uçuşu Esnasında Düştü

İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı'ndan bugün saat 10.56 sıralarında havalanan ve özel bir havayolu şirketine ait olan TCUGG kuyruk numaralı Sonaca F 201 tipi eğitim uçağı Büyükçekmece yakınlarında arıza sebebiyle düştü. Motor arızası nedeniyle düştüğü öğrenilen uçağın düşme anı ise inişe geçildiği anda yaşandığı öğrenildi. Buna göre 11.05’de inişe geçtiği esnada düşen uçak içinde öğrenci pilot sıkışmış oldu.

Uçağın düşmesi ile birlikte olay yerine ise çok sayıda polis, sağlık ekibi ve itfaiye görevlileri sevk edildi. Boş araziye düştüğü için çevresine zarar vermeyen uçakta sıkışan pilotu çıkarmak için ise büyük çaba sarf edildi. Ekipler zaman geçirmeden sıkışan pilotun yerinden kurtarılması için büyük bir gayret gösterdiler. Uzun uğraşlar sonucunda ise sıkıştığı kokpitten çıkarılan pilota ilk müdahale olay yerinde sağlık ekipleri tarafından yapıldı. Yaralı halde uçaktan çıkarılan pilotun daha sonra tedavisinin yapılması için ise olay yerine ambulans helikopter istendi. Helikopterin olay yerine gelmesinden sonra ise yaralı pilot helikopter ile birlikte hastaneye götürüldü. Kaza alanı ve ekiplerin yaptıkları çalışmalar da havadan görüntülendi.

 

Valilikten Açıklama Yapıldı

Öte yandan eğitim uçuşu esnasında düşen uçak ile ilgili olarak İstanbul Valiliği’nden de açıklama yapıldı. Valilik, Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı'ndan havalanmış olan özel bir havayolu şirketine ait olan eğitim uçağının motor arızası nedeniyle düştüğünü teyit ederken, uçaktan kurtarılan pilotaj lisans öğrencisinin ise yaralı olarak uçaktan çıkarıldığını kaydetti.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı'ndan bugün saat 10.56’da havalanan, özel bir havayolu şirketine ait olan eğitim uçağı, alınan ilk bilgiler kapsamında motor arızası nedeniyle inişe geçmiş olduğu sırada saat 11.05 sırasında havalimanı yakınlarında düşmüştür. Olay yerine hemen ekipler sevk edilmiş ve pilot B.N. uçaktan kurtarılmıştır.”