İstanbul Valiliği koronavirüse karşı yeni önlemler aldı

İstanbul Valiliği koronavirüse karşı yeni önlemler aldı

Artan vaka sayıları nedeniyle İstanbul Valiliği tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni önlemler alındı. Valilikten yapılan açıklamada toplu taşımadan kalabalık bulunan ortamlara yönelik pek çok alanda yeni önlemler gündeme geldi.

Valilik Yeni Önlemler Aldı

Virüsle mücadele kapsamında İstanbul Valiliği tarafından yeni önlemler resmi internet sitesinden duyuruldu. Buna göre valilikten yapılan açıklamada “sağlık bakanlığı ve Cumhurbaşkanı talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile Covid-19 konulu ek genelge gönderilmiştir. Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat kapsamında salgınla mücadele döneminde genel ilkelere dayanan temizlik, maske ve mesafe kurallarının daha sıkılaştırılmasına ve her bir faaliyet alanında ayrıca belirlenen tedbirlere uyum ve etkin bir denetim mekanizması kurulması gerektiğine” vurgu yapıldı.

Ayrıca genelgede, farklı tarihlerde yayınlanan genelgeler kapsamında belirli dezavantajlar taşıyan gruplara yönelik kamuya açık olan alanlarda herkese maske takma zorunluluğu getirildi. Bu bakımdan şehirlerarası ve şehir içi yolcu taşımacılığında da konuyla ilgili düzenlemelerin yapıldığı ve hangi durum ve şartlarda şehir içi toplu taşıma araçlarının ayakta yolcu taşıyabileceklerinin belirlenmesi açısından yetkinin il ve ilçe kurullarına verildiğine de dikkat çekildi.

Çeşitli Yasaklar Gündemde

Yapılan açıklamada, İstanbul’da alınan kararlara yer verildi. Tüm alanlarda, bu kapsamda cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanları ve toplu taşıma araçları, işyerleri, fabrikalar gibi alanlarda istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.

Minibüslerde ya da otobüslerde hiçbir şekilde ayakta yolcu taşımacılığına izin verilmeyeceği, bunun dışında raylı sistem araçlarında ise fiziksel mesafe kurallarına aykırı olmayacak şekilde yolcu taşınabileceğine vurgu yapıldı. Restoran, otel, kafe ve tüm yeme içme alanlarında ise gece 24.00’ten sonra müzik yayını yapılmayacağına ve bu durumu geçersiz sayanlara ise idari para cezası uygulanacağı yine açıklama kapsamında anımsatıldı.