İstanbul'da geniş çaplı dilencilik operasyonu ile 68 çocuk kurtarıldı

İstanbul'da geniş çaplı dilencilik operasyonu ile 68 çocuk kurtarıldı

İstanbul’da yapılan geniş çaplı dilencilik operasyonu kapsamında Suriye’deki ailelerin çocuklarını kiralayarak kaçak yollar ile Türkiye’ye getiren ve dilencilik yapmalarını sağlayan şebekeye yönelik 24 kişi gözaltına alındı.

Suriye’den Getirerek Dilencilik Yaptırıyorlardı
İstanbul Çok Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 3 aylık çalışma sonucunda yürüttükleri araştırmayı yaptıkları operasyon ile tamamladılar. Ekipler, Suriyeli çocukların yine Suriye uyruklu kimseler tarafından Suriye’deki ailelerinden kiralanarak Suriye’nin çeşitli bölgelerinden yasadışı bir şekilde İstanbul’a getirildiğini ve farklı adreslerde zorla alıkonarak, yine cebren dilendirildiklerini tespit ettiler. Konuyla ilgili olarak gerekli çalışmaları tamamlayan ekipler İstanbul Sultangazi’de tespit edilmiş 9 adrese bu sabaha karşı eş zamanlı operasyon düzenlediler.

 

Yapılan operasyon kapsamında tespit edilen 24 kişi gözaltına alınırken, adreslerde bulunan 68 mağdur ve zorla dilendirilen çocuk da kurtarılmış oldu. Adreslerde yapılan aramada ise 250 bin TL nakit para, 100 dolar, 228 bin 500 Suriye parası ile çok sayıda madeni para ele geçirildi. Emniyet güçleri konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

 

Dilencilik Yapanlara Yönelik Takip Sürüyor
Öte yandan İstanbul ve ülke genelinde özellikle Suriye’den gelen kimselerin dilencilik vakalarında artış olduğu gözlemleniyor. Buna yönelik ise ülke çapında operasyonlar düzenleniyor ve dilencilik yapanlara yönelik ilgili soruşturmalar yürütülüyor.

 

Dilencilik ile ilgili polis ya da zabıta ekiplerinin müdahaleleri bulunsa da reşit olan kimselerin dilencilik yapmalarına yönelik herhangi bir cezai yaptırım bulunmuyor. Ancak kişilerin reşit olmayan çocukları dilendirmeleri ve onlara şiddet uygulamaları halinde bu durumda olanlara ilgili suçlardan ceza veriliyor. Reşit olan dilencilere ise 50 TL para cezası uygulanıyor ve eğer başka suçları bulunmuyorsa serbest bırakılıyorlar. Ancak konuyla ilgili son düzenlemeler kapsamında dilenciliğe yönelik yaptırımların çoğaltılması bekleniyor.