İstanbul'da kademeli mesai detayları açıklandı

İstanbul'da kademeli mesai detayları açıklandı

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı tarafından yapılan açıklamalarda, İstanbul’daki çalışanların yüzde 60’ının toplu taşıma kullandığı ve bu yüzden mesai saatlerinin kademelendirilmesi için özel sektör firmaları ile mesai kademelendirilmesi yapılacağı açıklandı.

Kademeli Mesai Detayları Belli Oldu

Özellikle son dönemlerde İstanbul’da artan vaka sayıları nedeniyle bir dizi önlemler alınmaya hazırlanılıyor. Toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu taşınmasının yasaklanmasının ardından duraklarda oluşan kalabalıklar Ankara’da uygulanan kademeli mesai uygulamasının İstanbul için de gündeme taşıdı.

Toplu Ulaşım Bilim Kurulu tarafından İstanbul Valiliği adına yapılan anket sonuçlarına göre toplu taşıma araçlarının yüzde 60 oranında özel sektör çalışanları tarafından kullanıldığı öğrenildi. Buna göre kademeli mesaiye özel sektör çalışanlarının dahil edilmesi gerektiğini ifade eden bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, konuyla ilgili “Nisan, Mayıs, Haziran aylarında yapılan çalışmalar ile birlikte normal koşullarda 9 milyon olan sayı 900 bine düştü. Ancak normalleşme ile birlikte toplu ulaşım yolcu sayıları 4 milyon 200 bin civarına yükseldi. Bu yüzden kademeli mesai yapılacaksa özel sektörü ve kamuyu içine alacak şekilde yapılmalı. Özellikle market çalışanları çok sık toplu taşıma kullanmak zorunda kalıyorlar,” dedi.

Valilik Görüşme Yapacak

Bilim Kurulu’nun bu tavsiyesi sonrasında İstanbul Valiliği de özel sektör temsilcileri ile görüşme yapacak. Ilıcalı’nın açıklamalarına göre “toplu ulaşımdan İBB sorumlu olduğu için öncelikle valilik İBB ile Perşembe günü görüşme yapacaklar. Daha sonra ise birlikte çalışma yürütülecek. Valilik özel sektörle ilgili olarak sanayi odaları, özel sektör temsilcileriyle de görüşerek mesainin kademeli hale getirilmesini mümkün hale getirecek,” ifadelerini kullandı. Mesainin hangi koşullarda kademeli olacağına dair ise ileriki dönemde açıklama yapılması bekleniyor.