İstanbul'da kamu kurumlarına HES kodu zorunluluğu geldi

İstanbul'da kamu kurumlarına HES kodu zorunluluğu geldi

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında İstanbul’da bugünden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunlu hale getirildi. Buna göre binalara giriş yapmak isteyenler öncelikle HES kodu almak zorundalar.

HES Kodlu Dönem Başladı
Koronavirüs salgının artarak devam etmesi ve önemli boyutlara varması sonucunda yeni önlemler hayata geçirilmeye devam ediyor. Buna göre bugünden itibaren İstanbul’daki kamu kurum ve kuruluşlarına ancak HES kodu olanlar giriş yapabilecekler. Kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerine uygulamanın nasıl kullanılacağını açıklayan bilgilendirme afişleri ve yazıları asıldı. Uygulamadan haberi olmayan pek çok kimse ise bu afişler ve broşürler yardımı ile uygulamayı kullanmaya başladılar. Bunun yanında Türkçe bilmeyenler için de Arapça ve İngilizce bilgilendirmeler yer alıyor.

 

Kurumlara girişlerde polisler ya da kuruluş görevlileri ziyaretçileri karşılıyor. Hayat Eve Sığar uygulamasından, SMS ya da e – devlet üzerinden aldıkları HES kodunu sorgulama yapıyorlar. HES kodu sonucunda virüs ya da risk taşımadığı tespit edilen kişiler x -ray cihazından geçiş yaptıkları sonra ilgili binaya giriş yapabiliyorlar. HES kodu olmayanlar ise hiçbir şekilde binalara alınmıyor, mutlaka kod almaları gerekiyor.

 

Görevliler Yardımcı Oluyor
HES kodu alamayan kimselere ise binada bulunan görevliler yardımcı oluyor. Bugün hayata geçirilen uygulamayı ise pek çok kurum daha önceden uygulamaya geçirmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan “özellikle kamu kurum ve kuruluşları ile böyle bir tedbir alındı. Gelenlerin kimisi HES kodu kimisi kare kodu okutarak riskli olup olmadıklarını ispat ederek kamu kurumlarına giriş yapabiliyorlar. Yani tüm kamu kuruşları için bu koda sahip olunması gerekiyor. Kalabalık yerlere giren kimselerin riskli olup olmadığının tespit edilmesi büyük önem taşıyor. Şu andan itibaren sistem de oturdu gayet güzel işliyor,” dedi.