Kağıthane Gayrettepe Havalimanı metro hattı sefer tarihi belli oldu

Kağıthane Gayrettepe Havalimanı metro hattı sefer tarihi belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından Kağıthane – Gayrettepe Havalimanı metro hattına yönelik ilk sefer tarihi açıklandı. Bakan “ilgili hatta Nisan sonu gibi yolcu alınacak şekilde çalışmalarınızı planlıyoruz,” dedi.

“2021 Yılında Açılacak”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kağıthane Gayrettepe Havalimanı metro hattının Nisan 2021’de ilk seferine başlayacağını belirtti. Konuyla ilgili açıklamalar yapan bakan, aynı zamanda yapımı devam etmekte olan Gayrettepe İstanbul Havalimanı metro hattında bulunan Göktürk İstasyonu’nda incelemeler yaptı.
Bakan Karaismailoğlu “Kağıthane – İstanbul Havalimanı arası Nisan 2021 tarihinde, Gayrettepe İstanbul Havalimanı arasında ise 2021 yılının son çeyreğinde hizmete açılacak,” ifadelerini kullandı. Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosunun aynı zamanda pek çok açıdan rekor kıracağını belirten Bakan, “ülkemizde ilk kez on adet kazı makinesi bu metro projesinde kullanıldı. Proje Türkiye’nin en hızlı kazılan metro projesi olarak tarihe geçti. Türkiye’nin en hızlı metro araçları da bu hatta kullanılacak. Türkiye’nin normal metro araçlarının hız limitleri 80 kilometre ancak bu hatta saatte 120 kilometre şekilde hız yapılacak proje söz konusu,” dedi.

 

Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metro Hattı Teknik Detayları
M11 olarak adlandırılacak Gayrettepe İstanbul Havalimanı metro hattı iki aşamada devam ediyor. İstanbul’un Avrupa yakasında, Gayrettepe ve İstanbul Havalimanı ile İstanbul Havalimanı ile Halkalı’yı birbirine bağlayacak olan metro yaklaşık olarak 70 kilometre uzunluğa sahip. Yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yürütmektedir. Metro hattının güzergahı ise Gayrettepe İstanbul Havalimanı arası 9 istasyonu, Halkalı İstanbul Havalimanı arasında ise 7 istasyonu kapsıyor. Her iki etap için de çalışmalar devam etmektedir. Hat açıklığının 1,435 mm olduğu hatta ise 120 km hız ile metrolar sefer yapabilecekler. Böylece İstanbulluların havalimanına gidiş süreleri de önemli ölçüde kısalacak.