Kardeşi tarafından katledilen Melek'in cenazesi alınmadı

Kardeşi tarafından katledilen Melek'in cenazesi alınmadı

Diyarbakır’da dün yaşanan vahim olay sonucunda katledilen 24 yaşındaki genç kadın Melek Aslan’ın cenazesi ailesi tarafından alınmadı.

Sokak Ortasında Cinayet

Vahim ve korkunç olay dün öğle saatlerinde Diyarbakır, Yenişehir ilçesindeki Kooperatifler Mahallesi’nde bulunan Sanat Sokağı’nda meydana geldi. 21 yaşındaki Mustafa Aslan, ablası Melek Aslan ile buluşmak için Adıyaman’dan bölgeye geldi. Sanat Sokağı’nda buluşan ikili arasında tartışma çıktı ve tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Yanında silah ile gelmiş olan Mustafa Aslan ise ablasına sokak ortasında dört el ateş etti. Mustafa Aslan, polis tarafından gözaltına alınırken, olay yerinde yaşamını kaybeden Melek Aslan’ın cansız bedeni ise otopsi yapılması için Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Mustafa Aslan’ın ablasını öldürmesi ile ilgili olarak ilk detaylar da belli oldu. Gece yarısı adliyeye sevk edilen Mustafa Aslan, savcılıktaki sorgusunun ardından nöbetçi mahkemeye çıkarıldı ve mahkeme tarafından tutuklandı. Emniyet ve savcılıkta verdiği ifadeye göre Mustafa Aslan ablasını “namus meselesi” yüzünden öldürdüğünü açıkladı.

 

Kadın Cinayetleri Artıyor

Türkiye’de özellikle son yıllarda kadın cinayetlerinde büyük bir artış söz konusu oluyor. Gerek “namus meselesi” gerekse de erkeklerin baskısı yüzünden işlenen cinayetler kapsamında son yıllarda çok sayıda kadın yaşamını kaybetti. Yaşamını kaybeden kadınların yaş ortalamasına bakıldığında 25 olduğu görülürken, yaş ortalamasının bu kadar düşük olması cinayetlerin korkunçluğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Özellikle koronavirüs salgını yüzünden de aile içi şiddetinin artıyor oluşu kayda değer bir diğer konu olarak öne çıkıyor. Hem aile içi hem de dışarıdan yapılan cinayet ya da şiddet olaylarında kadınlar yaşamlarını kaybediyorlar ya da önemli derecede yaralanıyorlar. Kadın cinayetlerini durdurmak için ise çeşitli sivil toplum kuruluşları çağrı yaparken, hükümetten konuyla ilgili daha önemli adımlar atması da bekleniyor. Cinayetleri durdurmak her ne kadar eğitim ve dünyaya bakışın değişmesi ile mümkün olsa da cezaların daha ağır olması, en azından çoğu kesime kısa sürede kadına yönelik şiddeti önleyeceği tahmin ediliyor.