Kendi mezarını hazırladı

Kendi mezarını hazırladı

Balıkesir, Bigadiç ilçesinde geçimini mezar kazarak sağlayan Halil Aykut, vefatı halinde çocuklarının telaş yaşamaması için kendi mezarını kazdı.

10 Yıldan Beri Mezar Kazıyor

Her ne kadar günümüz teknolojik gelişmeleri kapsamında pek çok meslek koluna olan ilgi azalmış olsa da hâlâ geçimini azalmaya yüz tutmuş mesleklerden sağlayanlar bulunuyor. İş makineleri yerine, el emeği ile 10 yıldan bu yana yaşamış olduğu Balıkesir Bigadiç ilçesinde mezar kazıcılığı yapan Halil Aykut, kendi mezarını da çocuklarına vefat etmesi halinde telaş yaşamamaları için hazırladı.

Bigadiç ilçesine bağlı bulunan Durasalar köyünden 1980 yılında ayrılarak, ilçe merkezine yerleşen Aykut, öncelikle çeşitli inşaat işlerinde çalıştı. İki kız ve iki torun sahibi olan Aykut, 10 yıl öncesine kadar bir akrabası için mezar kazasıya kadar inşaatlarda çalışmayı sürdürdü. “Önemli olan yaptığın işi sevmek,” diyen Aykut, bu sayede mezar kazıcılığı ile tanıştı ve o tarihten itibaren geçimini mezar kazarak sağlıyor.

Kendi Mezarını Kazdı

Halil Aykut’un mesleğiyle ilgili ilginç olan kısmı ise kendi mezarını kazarak hazırlaması oldu. “10 yıl önce bir akrabamın vefatı üzerine mezar kazarken birisi yanıma gelerek, vefat eden yakınları için mezar kazmamı istedi. O tarihten itibaren mezar kazmaya başladım. Ne verirlerse onu alıyorum. 100 lira veren de oluyor, 150 lira veren de. Fakirlerin mezarlarından ise ücret almıyorum,” diyerek yaptığı işten bahsetti. Aykut ayrıca “Bidagiç’te kendi mezarımı da kazdım. Ne zaman ecelimin geleceği belli olmaz. Ölürsem benim mezarım hazır, çocuklarım mezar kazdırma telaşı yaşamasınlar diye hazırladım. İşimden memnunun,” diyerek kendi mezarından bahsetti.