Kobani soruşturmasında 20 şüpheliden 17'si tutuklandı

Kobani soruşturmasında 20 şüpheliden 17'si tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan Kobani olaylarına yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınmış olan 20 şüpheliden 17’si tutuklandı.

20 Şüpheliden 17’si Tutuklandı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz hafta 2014 yılında yaşanan Kobani olaylarına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında karar verildi. Kamuoyu tarafından Kobani Olayları olarak bilinen 6 – 7 Ekim 2014 tarihlerinde yapılan eylemlere yönelik, sokağa çıkma çağrısı yapan PKK KCK terör örgütü ve sözde yöneticileri ile bazı siyasi partililer hakkında başlatılmış soruşturmada 82 kişiye gözaltı kararı verilmişti. Gözaltı kararı sonrasında Ankara merkezli olmak üzere 7 ilde operasyon düzenlenmiş ve aralarında Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Ayla Akat Aka, Nazmi Gör, Beyza Üstün, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri Alp Altınörs, Altan Tan, Gülfer Kaya, Ali Ürküt’ün de dahil olduğu 20 kişi gözaltına alınarak, Ankara’ya getirilmişti.

 

Bu kapsamda Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından sorguları tamamlanan şüpheliler hakkında dün geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde Ankara Adliyesi’nde duruşmaları görüldü. Şüphelilerin tamamı savcılık sorgusunun sonrasında tutuklanma talepleri ile Nöbetçi 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderildiler. Mahkemede sabaha kadar süren sorgu ardından şüphelilerden 17’si hakkında tutuklama kararı çıktı. Eski milletvekili olan Sırrı Süreya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya ise yurtdışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

 

İçlerinde Dağ Kadrosunda Olanlar Var
Soruşturma kapsamında şüphelilerden bir kısmının PKK KCK terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldığı ve bir kısmının da yurtdışında oldukları saptandı. Yurt içinde olduğu anlaşılan 1 şüphelinin de yakalanması için çalışmalara devam edildiği açıklandı, soruşturma kapsamında bulunan HDP’li milletvekillerinin de dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezlekeler TBMM’ye gönderilecek.