Koç ailesinin acı günü Suna Kıraç yaşamını yitirdi

Koç ailesinin acı günü Suna Kıraç yaşamını yitirdi

İş insanı Suna Kıraç yaşamını kaybetti. Koç Holding tarafından yapılan açıklamada “Suna Kıraç’ı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Sayın Suna Kıraç’ı emanet ettiği değerlere bağlı kalarak her zaman hatırlayacağız ve unutmayacağız,” denildi.

Koç Holding’in Acı Günü

Suna Kıraç’ın vefat haberi Koç Holding tarafından duyuruldu. Koç Holding’ten yapılan açıklamada “Cumhuriyetimizin değerleriyle yetişen, gerek iş gerek toplumsal yaşamda başardıkları ile ülkemizin sanayi, eğitim ve kültür ve sanat alanlarında gelişime katkılar sunan, topluluğumuzun kuruluş yıllarından itibaren 2010 yılına kadar çeşitli liderlik görevlerini üstlenen ve Koç Üniversitesi, Koç Okulu, Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı’nın kuruluşlarına öncülük etmiş Sayın Kıraç’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Sayın Suna Kıraç’ı emanet ettiği değerlere bağlı kalarak, ilham veren, vizyoner ve öncü kişiliği ile her zaman anımsayacağız ve unutmayacağız. Acımız çok derin, başımız sağ olsun,” ifadelerine yer verildi.

Suna Kıraç Kimdir?

Suna Kıraç, Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un dördüncü ve son çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Doğum yeri Ankara’dır. İlköğrenimi Türk Eğitim Derneği’nde alan Kıraç, 1952 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ne girdi. Kolej yıllarının sonunda ABD’ye gitmiş ve burada işletme ve finans üzerine okumaya karar vermiştir. Pennsylvania Üniversitesi Wharton School of Finance bölümünden kabul almasına rağmen, babasının “benim tezgahım en iyi üniversitedir,” sözü üzerine İstanbul’da kalmaya kendi isteğiyle karar verdi. Ancak finans alanında akademik bir eğitim almak istediği için bankacılık ve finans okumak üzere Boğaziçi Üniversitesi’ne kayıt oldu. Ders seçimlerini de iş deneyimlerine katkısı olacak şekilde yapmıştır.

1960 yılında Vehbi Koç’un yanında çalışmaya başlayan Kıraç böylece iş yaşamına atıldı ve günümüze kadar holdingin üst düzey yönetici pozisyonlarında yer aldı.