Koray Aydın; “Türkiye’de günde 600-700 kişi koranadan ölüyor”

Koray Aydın; “Türkiye’de günde 600-700 kişi koranadan ölüyor”

İYİ parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Türkiye’de Koranavirüsten ölen sayısında doğruların söylenmediğini belirterek günlük ölü sayısının 600-700 kişi olduğunu savundu.

Aydın, hükümetin pandemi politikasından rahatsız olan bazı Bilim Kurulu üyelerinin istifa etmek istediği iddiasında da bulundu ve Sağlık Bakanı Koca için ise “Ben onun yerinde olsam istifa ederdim” ifadesini kullandı.

Kanal 42 televizyonunda yayınlanan Sümen Altı programına yerel gazetecilerle katılan ve sorularını cevaplayan Aydın, koranavirüs konusunda Sağlık Bakanı tarafından açıklanan rakamların doğruyu yansıtmadığını, pandemi sürecinde alınan çoğu kararın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin iradesi dışında alındığını ileri sürdü.

İnsanların sevdiklerini yitirdiğini ve çemberin her geçen gün daraldığını kaydeden Aydın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ve Bilim Kurulu üyelerinin, pandemi sürecinde gelinen son noktadan bir hayli rahatsız olduğunu da iddia etti.

“BEN BAKANIN SAMİMİYETİNE İNANIYORUM”

İşte Aydın’ın açıklamaları: “Ben, Sağlık Bakanı'nın samimiyetine inanıyorum. Kendisi bir şeyler yapmanın gayreti içinde. Onun çektiğini kimse çekemez. Tek adam düzeninde yaşıyoruz. Gelinen süreçte Sağlık Bakanı’nın yaşananlardan rahatsız olduğunu düşünüyorum. Kendisi hiç rahat değil. Bugün Türkiye’de hiçbir bakan rahat değil. Bilim Kurulu üyeleri için de durum aynısı. Görüştüklerimiz var. İstifa etmek isteyenler var. Zor durumdalar, bilgi alıyoruz. Tek adamın her şeye karışmasını içlerine sindiremiyorlar. Onlar da yaşananlardan bıkmış durumda. İnsanlar, Kovid-19’dan vefat eden yakınlarını gömmek için saatlerce sıra bekliyor.

2 gün önce Karşıyaka Mezarlığı’nda şahit oldum. Mezarlığa gittiğimde Kovid-19’dan ölen 12 kişinin dizili tabutunu gördüm. Türkiye’de koronadan hayatını kaybedenlerin sayısı, günlük 180 olarak açıklanıyor. Ne 180’i, Türkiye’de günde 600-700 kişi koronadan ölüyor. Rakamlarla hırsızlık yapılıyor. Avrupa ülkeleri içinde en fazla insan kaybını biz yaşıyoruz. En yüksek vaka sayısı bizde.

“ÇAY DAĞITIP BİR ŞEY YOK ALGISI YARATTILAR”

Cumhurbaşkanı miting yapıp, millete çay dağıttı. İnsanlara bir şey yok algısı verirseniz sonuç böyle olur. Bugün pandemi sürecinde gelinen nokta iktidar açısından kara bir lekedir. İnsanların canı üzerinden rakamsal sahtekarlık yapmanın, bu salgını büyük bir salgına dönüştürmenin ağır bir vebali var. Bu insanlara daha başka nasıl kötülük yapılabilir? Sağlık Bakanı’nın açıklanan rakamlara taraf olduğuna inanmıyorum.”