Kuşadası nüfusu 35 ili geride bıraktı

Kuşadası nüfusu 35 ili geride bıraktı

Türkiye’nin ve dünyanın en gözde ve önemli turizm bölgelerinden olan Kuşadası, özellikle koronavirüs salgını yüzünden büyükşehirlerden gelenlerin akınına uğradı.

35 İli Geride Bıraktı
Ege Bölgesi ve Türkiye’nin en önemli turistik bölgelerinden olan Kuşadası bu günlerde oldukça kalabalık. Geçtiğimiz 1 Haziran’da şehirlerarası yolculuk yasağının bitmesinden sonra yazlıkçıların akınına uğrayan ilçe, özellikle koronavirüs salgınının yaygın olarak görüldüğü İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa giibi büyük şehirlerden gelen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Ancak ilçeye gelen pek çok ziyaretçi geri şehirlerine dönmeyerek ilçeye yerleştiler. Böylece Kuşadası salgından korunmak isteyenlerin adresi oldu. Buna göre Eylül ayı rakamları göz önüne alındığında 117 bin nüfusa sahip olan ilçe ani bir yükseliş yaşayarak 424 bin nüfusa ulaştı. Kuşadası’nın bu artışı ise 35 ilin nüfusunu geride bırakmasına neden oldu.

 

Gelenleri Geri Dönmüyor
İlçenin bu denli ani nüfus artışı yaşanmasında etken olan ise koronavirüs salgınından korunmak için ilçeye gelenlerin geri dönmemeleri. İlçeye gelenlerden olan 70 yaşındaki Zülfü Uçan durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Eşim ile birlikte yaz tatili için son 5 yıldır Kuşadası’na geliyoruz. Fakat bu sene koronavirüs salgını yüzünden İstanbul’a geri dönmek istemedik. Çünkü burası bize daha güvenli bir ortam sağlıyor,” dedi.

 

Kuşadası’na Tokat ilinden gelerek yerleşen bir başka kalıcı misafir 76 yaşındaki Hamdi Baştopçu ise durumu “salgın hastalık başlayınca devletin almış olduğu önlemler kapsamında, bir süre Tokat’taki evimize kapanmak durumunda kalmıştık. Daha sonra yolculuk izni çıkınca ise hemen Kuşadası’na geldik. Buradan bir yazlık aldık ve yerleştik. Tokat’a artık geri dönmeyi düşünmüyoruz,” şeklinde konuştu.