M7 Mecidiyeköy Mahmutbey Esenyurt Metrosu ne zaman açılıyor, hangi duraklardan geçiyor?

M7 Mecidiyeköy Mahmutbey Esenyurt Metrosu ne zaman açılıyor, hangi duraklardan geçiyor?

Uzun bir süredir beklenen M7 Mecidiyeköy Mahmutbey Esenyurt Metrosu için sona gelindi. 28 Ekim günü hizmete açılacak olan metro hattı için hangi duraklardan geçeceği İstanbullular tarafından merak ediliyor.

M7 Mecidiyeköy Mahmutbey Esenyurt Metrosu Hattı Açılıyor

Uzun bir zamandır beklenen M7 Mecidiyeköy Mahmutbey Esenyurt Metrosu 28 Ekim günü hizmete açılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB tarafından yapılan açıklamada, Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey metrosunun ilk etabı olan M7 Mecidiyeköy Mahmutbey Esenyurt Metrosu hattı, 28 Ekim Çarşamba günü saat 14.00’de hizmete girecek. 2014 yılında temeli atılan ve 6 ilçeyi birbirine bağlayan hattın 18 kilometre uzunluğu bulunuyor ve toplamda 15 istasyondan oluşuyor.

Toplamda ise 80 tren ile hizmet verecek olan hat, tek seferde 2 bin 160 yolcu taşıma kapasitesine sahip bulunuyor. Özellikle İstanbul’un uzak noktalarını aktarmalar sayesinde ana bölgelere bağlamak için son derece faydalı olacak hat, açıldığı ilk iki gün boyunca yani 28 ve 29 Ekim tarihleri arasında da ücretsiz olarak hizmet verecek.

Diğer Hatlar ile Bağlantılı

28 Ekim’de açılacak olan M7 Mecidiyeköy Mahmutbey hattı diğer hatlar ile entegre bir şekilde çalışacak ve böylece metrodan çıkış yapmaya gerek kalmadan yolcular farklı güzergahlara rahatça ulaşabilecekler. Buna göre M7 hattı, Mecidiyeköy istasyonunda Yenikapı – Hacıosman Metrosu ve metrobüs ile bağlantı olacak. Karadeniz Mahallesi istasyonunda ise Topkapı – Mescidi Selam tramvayı ile, Mahmutbey istasyonunda ise Kirazlı – Olimpiyat – Başakşehir metrosu ile bağlantılı şekilde çalışacak. Eminönü – Alibeyköy tramvay hattı da tamamlanınca, Alibeyköy hattından bu hatta aktarma yapmak da mümkün hale gelecek. Aynı zamanda M7 Mecidiyeköy Mahmutbey Esenyurt Metrosu tam olarak hizmete girdiğinde ise İstanbul Havalimanı’na giden metro hattı da Kağıthane istasyonundan aktarma yapılarak havalimanına doğrudan oluşmak olanaklı olacak.

M7 Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattının hizmete girmesi ile birlikte İstanbul’da bulunan toplam metro hattı uzunluğu 172,25 kilometreye, toplu taşıma sisteminde raylı sistem kullanım oranları ise yüzde 17,8’den yüzde 22,3’e yükselmiş olacak. Hattaki duraklar ise şöyle;

Mecidiyeköy Metro Durağı

Çağlayan Metro Durağı

Kağıthane Metro Durağı

Nurtepe Metro Durağı

Alibeyköy Metro Durağı

Yeşilpınar Metro Durağı

Veysel Karani Metro Durağı

Akşemsettin Metro Durağı

Kazım Karabekir Metro Durağı

Yeni Mahalle Metro Durağı

Karadeniz Mahallesi Metro Durağı

Tekstilkent Metro Durağı

Yüzyıl Metro Durağı

GöztepeMetro Durağı

Mahmutbey Metro Durağı