Manisa'da kuyumcunun kaçtığı iddiası ortalığı karıştırdı

Manisa'da kuyumcunun kaçtığı iddiası ortalığı karıştırdı

Manisa Şehzadeler ilçesinde kuyumculuk yapan iki kişinin piyasadan faizle para ve altın toplayarak kaçacakları iddiası para vermiş olan vatandaşların kuyumcunun önüne gelmesine neden oldu.

Kuyumcuya Akın Ettiler
Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde dün akşam hareketli saatler yaşandı. İlçede bulunan Kuyumcular Çarşısı’nda kuyumculuk yapan A.T. ve M.Ö. isimli iki kuyumcuya gün boyunca ulaşamayan ve iş yerlerinin de kapalı olduğunu öğrenenler, akşam saatlerinde dükkanın önünde toplandılar. Olay yerine de öfkeli kalabalığı yatıştırmak için çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Olay yerine gelen emniyet güçlerinin kalabalık grubu sakinleştirmeye çalıştığı görüldü. Olay sonucunda A.T. ve M.Ö. ise göz altına alındı.

 

Toplanan kalabalığın toplanma gerekçesi ile kısa zaman içerisinde anlaşıldı. İddiaya göre kendilerine altın alım ve satımı yaparak kâr ettireceklerini söyleyerek vaatlerde bulunan kuyumcular, paraları topladıktan sonra yaklaşık 150 kişinin taleplerine yanıt vermediler. Mağdurlardan olan İlyas Oğuz isimli vatandaş, kuyumcuların tam kaçmak üzereyken yakalandıklarını öne sürdü. İlyas Oğuz’a göre “yardım bekliyoruz, bizim mağduriyetimiz giderilsin. Biz son kuruşumuza kadar paralarımızı bunlara verdik. Toplamda 15 – 20 milyon liradan bahsediliyor, biz bunları ise kaçar vaziyette bulduk. Burada 150 – 200 kişi mağduruz,” dedi.

 

20 Milyon Lira Toplamışlar
Diğer yandan kuyumcuların düşük fiyatla altın temin etme ve daha sonra altın üzerinden kâr elde ettirme vaadi ile vatandaşlardan 20 milyon lira civarında para topladıkları da iddia edildi. İki kuyumcunun emniyet merkezindeki sorguları ise devam ediyor.
Son dönemlerde artan altın ve döviz artışı mağduriyetleri de beraberinde getiriyor. Pek çok kimse, birikimlerini altın ile değerlendirmek isterken, kısa yoldan daha çok kâr elde edeceklerini kendilerine vaat eden kimselere kanarak dolandırılıyorlar.