Maske cezası aldı yine maskesiz yürüyüp gitti

Maske cezası aldı yine maskesiz yürüyüp gitti

İnegöl'de ekiplerin 900 TL maske cezası kesmesinin ardından yoluna tekrar maskesiz şekilde devam etti.

Maske Takmadığı İçin Ceza Kesildi

Bursa’ya bağlı İnegöl ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan rutin denetimler devam ediyor. İnegöl Emniyet Müdürlüğü ekipleri Sinanbey Mahallesi Ahmet Akyollu Caddesi üzerinde maske denetimlerini sürdürürken maske takmadığı tespit edilen yaşlı bir adam ile ilginç anlar yaşadılar. Maske takmadığı tespit edilen Abdurrahman K.’nin kimliğini isteyen ekiplere, maske kullandığını ve evinden az önce çıkmış olduğunu söyleyen şahıs, kimliğinin de yanında olmadığını ve evde unuttuğunu söyledi.

Ancak polislerin kendisine karakola gideceklerini söylemeleri üzerine kimliğini çıkarıp veren yaşlı adama maske takma kuralına uymadığı gerekçesiyle 900 TL cezai işlem yapıldı. Yaşlı adam ise kesilen cezanın ardından ekiplere “yarın kaymakama gideceğim, beni ceza ile mi korkutacaksınız?” diyerek tepkisini gösterdi. Cezanın kesilmesinin ardından ise “takmıyorum” diye bağıran adam maskesini çıkararak yoluna devam etti.

Maske Takmayanlara Ceza Yağıyor

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı kapsamında 81 ilde sokakta, açık alanlarda maske takma zorunluluğu bulunuyor. Bakanlığın 81 il valiliğine gönderdiği “Covid-19 Tedbirleri” konulu ek genelge kapsamında, ülke kapsamında meskenler dışarıda olmak üzere tüm alanlarda maske takmak zorunlu olacak.

Bu genelge kapsamında sadece sokakta değil, şehirlerarası ve şehir için yolcu taşımacılığına ilişkin düzenlemeler de yapıldı. Böylece toplu taşımada da maske kesinlikle takılmak zorunda. Cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanları, sahiller, işyerleri ve fabrikalar kapsamında maske takmayanlara 900 TL idari para cezası uygulaması yapılıyor. Maske takmamaya göz yuman işletme sahiplerine ise 3 bin lira ceza kesiliyor.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.