Mersin'de köylüler kundaklamaya karşı nöbet tutuyor

Mersin'de köylüler kundaklamaya karşı nöbet tutuyor

Hatay’da geçen günlerde çıkan orman yangınlarının terör örgütleri tarafından çıkarıldığının öne sürülmesinin ardından Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde tedirginlik duyan köylüler, olası bir kundaklama girişimine karşılık ruhsatlı tüfekleri ile nöbet tutuyorlar.

Kundaklamaya Karşı Önlem Aldılar

Mersin’in Çamlıyayla ilçesi Giden mahallesinde köylüler kundaklama girişimlerine karşı nöbet tutuyorlar. Giden Mahallesi muhtarı Gökhan Şenol öncülüğünde mahalle hudutları içinde yer alan fıstık çamı ve katran ağaçlarından oluşmuş yaklaşık 10 bin dönümlük orman, köylüler tarafından nöbetleşe halde korunuyor. Son günlerde binlerce hektar alanın sabotaj olasılığı ile yanması üzerine Mersinli köylüler de kendi ormanlarını korumak için tüfekleri ile nöbet tutuyorlar.

Konuyla ilgili açıklama yapan muhtar Şenol; “Son zamanlarda ülke genelinde çıkan orman yangınlarından ve bu orman yangınlarının teröristler ile yapıldığı şüphesi göz önünde tutularak bizler de köyümüz sınır ve hudutları çerçevesinde köy halkı ile birlikte köy ormanlarımızı 10 köy sakini ile devlete de destek olmak amacıyla korumaya çalışıyoruz. Bizim köyde köy sakinlerimizin ekmeği ormanlardır, orman olmazsa hayat da olmaz,” dedi.

“Ormana Aşığım”

Çok küçük yaşlardan beri orman işlerinde çalışan ve orman işleri yüzünden evlenmeye de fırsat bulamadığını söyleyen 59 yaşındaki Niyazi Şenol ise “ben ormanlar yüzünden evlenemedim. Ben ormanlara aşığım, ormanlar yanmasın ben ömür boyu bu halde kalayım,” diye yaptıkları koruma işini savundu. Köy halkı üç saatlik nöbetlerin ardından ormanı korumaya devam ediyorlar.

Geçen günlerde Hatay’ın Belen ilçesinde orman yangını çıkmış, rüzgarın etkisi ile çok kısa süreler içerisinde alevler büyümüş ve İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçramıştı. Söndürme çalışmaları büyük bir çapta devam etmiş ve günler boyunca alevler etkisini yitirmemişti. Binlerce hektarlık alanın yandığı yangın aynı zamanda konutlara da sıçrayınca panik yaratmıştı.