Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığı kalkıyor

Milletvekili Tuma Çelik'in dokunulmazlığı kalkıyor

Hakkında nitelikli cinsel saldırı ve tehdit suçlaması ile fezleke düzenlenmiş olan bağımsız Mardin Milletvekili olan Tuma Çelik hakkında TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu tarafından dokunulmazlığının kaldırılması kararı verildi.

Dokunulmazlığı Kaldırılıyor
TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu Bekir Bozdağ başkanlığında yaptığı toplantıda, seçim çalışmaları esnasında D.K. isimli kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiası ile hakkında soruşturma başlatılan milletvekili Tuma Çelik hakkında karar verdi. HDP’den ihraç edilmiş olan ve halihazırda bağımsız Mardin milletvekili olan Tuma Çelik hakkında komisyon tarafından hazırlanan rapor görüşüldü. Komisyonda, nitelikli cinsel saldırı ve tehditten suçlanmış Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılmasına oy çokluğu ile karar verildi.

Konuyla ilgili toplantı sonrası açıklama yapan komisyon başkanı Bekir Bozdağ, ilgili kararı kamuoyu ile paylaştı. Bozdağ yaptığı açıklamada Tuma Çelik hakkında dosyanın görüşme sonrasında karar alındığını ifade ederek, “karma komisyonumuz Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının, hazırlık komisyonu raporu kapsamında kaldırılmasına ve dosyanın genel kurula gönderilmesine karar verdi. Komisyon çalışmalarını tamamladı. Karar da oy çokluğu ile alındı. Takdir Türkiye Büyük Millet Meclisi’nindir,” şeklinde konuştu.

Sözlü Savunma Verdi
Aynı zamanda Bozdağ, komisyon toplantısı devam ederken Tuma Çelik’in toplantıya katılarak sözlü savunmada bulunduğunu da açıkladı. Bozdağ konuyla ilgili olarak “hem yazılı vermiş olduğu 17 sayfalık bir savunması okundu, hem de 79 sayfalık da ekleri vardı, milletvekilleri onları değerlendiler. Aynı zamanda kendisi de ilaveten sözlü savunmasını yaptılar,” dedi.

Gelen sorulara da yanıt veren Bozdağ, TBMM Adalet Komisyonu’nun bir yargılama makamı olmadığını söyleyerek “TBMM, temel olarak dokunulmazlık dosyalarında bir yargılama makamı değildir. Adli sürecin işleyebilmesi için izin veren merciidir. Olaya bu açıdan bakmak lazım, anayasa çerçevesinde karar vermiş olduk,” dedi.