Minyatür bomba İHA'lara da entegre edilecek

Minyatür bomba İHA'lara da entegre edilecek

Savunma Sanayii Başkanı olan İsmail Demir tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Demir, “delici ve parçacık etkili olan iki farklı harp başlığını kapsayacak şekilde 145 kiloluk minyatür bombayı İHA’lara entegre etmeyi planlıyoruz,” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bombalar Entegre Edilecek

Savunma Sanayii Başkanı Demir tarafından sosyal medya hesapları üzerinden yeni gelişmelere yönelik açıklamalar yapıldı. Twitter hesabından yapılan açıklamalara göre, minyatür bombanın atışlı testlerinin devam etmekte olduğuna değinildi. Ayrıca Demir “geliştirilmekte olan çoklu taşıma salanı ile bir F-16 kanadında artık 4 bomba taşınabilecek. Delici ve parçacık etkili olarak da iki farklı harp başlığı olacak 145 kiloluk minyatür bomba, İHA’lara entegre etmeyi planlıyoruz,” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Buna göre minyatür bombanın entegre edilmesi tamamlanırsa, İHA’lar 145 kiloluk ağırlığındaki bombaları menzilleri kapsamında taşıyabilecekler ve bu durum sahada önemli avantajların elde edilmesine neden olacak. Minyatör bomba, çoklu taşıma salanı ile birlikte uçağın bir bölümünde 4 adet olarak taşınabiliyor. Tek sortide ise 8 farklı hedefe aynı anda saldırı imkânı yaratıyor. Açılır kapanır yapıdaki kanatları ise 55 NM menzilinde bulunan hedeflere karşı etkili olan minyatür bomba, deliciliğe sahip olması nedeniyle güçlendirilmiş betonu dahi delebiliyor. Hassas vuruş yeteneği ise çevreye daha az hasar verme özellikleri taşıyor.

Teber Lazer Güdüm Kiti Atıldı

Ayrıca Demir, İHA’lardan ilk kez teber güdüm kitli mühimmatın da başarıyla atıldığını belirtti. Teber lazer güdüm kiti olarak bilinen kit, MK81 ve MK82 genel maksat bombalarına vuruş kabiliyetine sahip olan ve bunun arttırılması sebebiyle entegre edilen bir güdüm kiti olma özelliği taşıyor. Teber, genel maksat bombalarını ataletsel ölçüm birimi ve küresel konumlama sistemi ve ayrıca lazer arayıcı başlığı kullanarak akıllı bir sisteme getiriyor ve sahada daha iyi bir şekilde füzenin kontrolünü sağlıyor.