Oruç Reis ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı açıklama yaptı

Oruç Reis ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı açıklama yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, “Oruç Reis günümüze değin, söz konusu olan sahada 3525 kilometrelik sismik veri toplama işlemi yapmıştır. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin ardından da sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir”

“Araştırmaya Devam Edecek”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada Oruç Reis’in faaliyetleri ile ilgili olarak açıklamalara yer verildi. “Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 10 Ağustos’ta Akdeniz’de Demre-1 bölgesinde sismik arama ve araştırma faaliyetlerine başlamıştır. Oruç Reis bugüne kadar söz konusu saha kapsamında 3525 kilometrelik sismik veri toplama işlemlerini gerçekleştirmiştir. Oruç Reis, çalışma ilkeleri kapsamında ayda bir planlı bakım ve personel değişim ve sonraki görevine hazırlıklar için limana dönüş yapmaktadır. Aylık olarak yapılan ikmal ve bakım için geminin limana dönüş yapması, her zaman gerçekleştirilen rutin faaliyetler kapsamında yer almaktadır. Gemi, ikmal ve bakım işlemlerinin yapılmasının ardından tekrar sismik arama ve araştırma faaliyetlerine devam edecektir,” açıklaması yapıldı.

Açıklamada ayrıca bölgedeki diğer sismik araştırma gemilerine de değinildi ve şu ifadeler kullanıldı: “Diğer yandan, Türkiye, Akdeniz’deki uluslararası hukuk kurallarına dayanan arama ve sondaj faaliyetlerini aralıksız ve durmadan devam ettirmektedir. Yavuz sondaj gemisi halen Selçuklu-1 kuyusunda, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi de Doğu Akdeniz’deki diğer alanlarda faaliyet göstermektedir.”

Oruç Reis Dönmüştü

Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine 25 Eylül tarihine kadar devam etmesi beklenen Oruç Reis, geçtiğimiz günlerde bulunduğu bölgeden ayrılmış ve geri dönmüştü. Oruç Reis’in dönüşüne Ataman ve Cengiz Han isimli gemiler eşlik etmişti. Yunanistan, konuyla ilgili “pozitif bir sinyal” olarak açıklama yapmıştı.