Özgür Duran'ın ailesi tarafından Kadir Şeker'in cezasına itiraz edildi

Özgür Duran'ın ailesi tarafından Kadir Şeker'in cezasına itiraz edildi

Konya’da sevgilisi tarafından darbedildiğini düşünerek tartışma yaşayan kişiyi engellemek isterken öldüren Kadir Şeker’in geçen günlerde aldığı 12 yıl 5 aylık cezaya öldürülen Özgür Duran’ın ailesi tarafından itiraz edildi.

Şeker Hakkında Karar Verildi

Kadir Şeker, dahil olduğu davada 12 yıl 5 ay hapis cezası ile hükümlü kılındı. Mahkeme heyeti ise Şeker hakkında, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulamasına gitti. Kadir Şeker’in avukatı ise karara itiraz etmek için istinaf mahkemesine başvuracaklarını ifade etmişti. Karara bir itiraz da öldürülen Özgür Duran’ın ailesinden geldi.

Talihsiz olay, 5 Şubat akşamında yaşanmıştı. Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda meydana geldi. Özgür Duran, sevgilisi Ayşe Dırla ile tartışmaya başladı. Olay yerinden geçerken olayı görerek müdahale etmek isteyen Kadir Şeker ise çıkan arbede sonucunda Duran’ı kalbinden bıçaklayarak öldürdü. Tıp fakültesinde okuma hayali ile üniversite sınavına hazırlanan Şeker, kasten adam öldürme suçundan ötürü tutuklandı. 14 Ekim günü görülen davasında ise 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi Şeker’i önce ömür boyu hapse çarptırdı.

Ancak suçun haksız tahrik kapsamında işlendiği gerekçesi ile ceza önce 15 yıla, Kadir Şeker’in duruşmadaki iyi hali de göz önünde tutularak 12,5 yıla indirildi ve tutukluluk halinin devam etmesine karar kılındı.

Aile İtiraz Etti

Ancak olayda yaşamını kaybeden Özgür Duran’ın babası Cengiz Duran ise avukatları aracılığıyla Kadir Şeker’e verilmiş olan hapis cezasına itirazda bulundu. İtiraz ise Konya Bölge Adliye Mahkemesi’ne yapıldı. Başvuru gerekçesi olarak “karar usul ve yasaya aykırı olduğundan istinaf ediyoruz. Gerekçeli kararın tarafımıza tebliğine yönelik istinaf gerekçelerini sayın mahkemeye sunacağız,” ifadelerine yer verildi.

Mahkemede verilen mütalaa kapsamında haksız tahrik indiriminin en üst sınırdan uygulanmasını talep etmiş olan Cumhuriyet Savcılığı, geçen Cuma günü Konya Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen karara itiraz ederek talebini yenilemişti. Kadir Şeker’in avukatları da yerel mahkemenin vermiş olduğu hapis cezası ve tutukluluk halinin devam etmesine yönelik dün bir üst mahkeme olan Konya Bölge Adliye Mahkemesi’ne başvuru yaparak cezanın yeniden gözden geçirilmesi ve indirimin en üst sınırdan uygulanması için dilekçe vermişlerdi.