PKK KCK operasyonları kapsamında HDP'li çok sayıda isme gözaltı!

PKK KCK operasyonları kapsamında HDP'li çok sayıda isme gözaltı!

PKK / KCK operasyonları kapsamında eş zamanlı pek çok noktaya ve isme operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında gözaltı kararı verilen isimler arasında pek çok HDP’li milletvekili ya da belediye başkanları, MYK üyeleri de bulunuyor.

Çok Sayıda İsme Gözaltı Kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014’te meydana gelen Kobani olayları için yürütülen soruşturma kapsamında 7 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Aralarında eski HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu toplamda 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararı verilenler arasında ise MYK üyesi Alp Altınörs, eski milletvekili ve MYK üyesi Nazmi Gör, MYK üyesi Ali Ürküt, eski milletvekili ve MYK üyesi Altan Tan, eski milletvekilleri Ayla Akat Aka, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Beyza Üstün, MYK üyesi Gülfer Kaya, eski milletvekili Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de bulunuyor.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 ilde başlatmış olduğu PKK/KCK operasyonları kapsamında açıklamalarda bulundu. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada “6, 7, 8 Ekim 2014 tarihinde, ülke genelinde Kobani olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde PKK / KCK terör örgütüne yönelik sözde örgüt yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ilgili olarak HDP MYK üyeleri ve eş başkanları tarafından sosyal medya hesapları ile PKK terör örgütünün bazı yayın organlarında ‘Fırat Haber Ajansı ve Gençlik Yapılanması, Kadın Yapılanması’ sloganları üzerinden halkı sokağa davet ederek terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda yapılan çağrılar üzerine Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yer alan iller temel olmak üzere 35 il, 96 ilçe, 131 yerleşim yerinde 2014 tarihinden başlayarak 7 – 8 Ekim 2014 tarihlerinde yollara barikatların kurulması, uzun namlulu silah, Molotof kokteyli kullanılması, havai fişek, taş ve sopa kullanılması ile kamu binalarına ve kamu araçlarına zarar verilmesi, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvvetinin de yaralanması, bazı illerde ise vatandaşların hayatını kaybettiği olaylar görülmüştür,” denildi.

 

Savcılık İşlenen Suçları Sıraladı
Savcılık tarafından yapılan açıklamada ilgili olaylar kapsamında işlenmiş olan suçlar da sıralandı. Buna göre nitelikli adam öldürme 37 kez, adam öldürmeye teşebbüs 29 kez, mala zarar verme 3777 kez, alıkoyma 25 kez, hırsızlık 395 kez, yağma 15 kez, işyeri ve konut ihlali 308 kez, Türk bayrağını yakma 13 kez, Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet 7 kez işlendiği belirtildi.

 

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi; “ülke genelinde meydana gelmiş eylemlerde sokağa çıkma çağrısında bulunan PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri ile beraber olan bazı siyasi parti yöneticileri ve yetkileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2014/146757 sayılı soruşturma başlatılmış olup bu kapsamda Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu tutuklu olarak bulunmalarına karşılık gelinen aşamada Ankara merkezli 7 ilde 25 Eylül 2020 tarihi itibariyle 82 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir,” denildi.

 

Operasyon Kapsamında Gözaltılar Başladı
Operasyon kapsamında çeşitli isimlerin gözaltına alınma işlemleri ise başlatıldı. HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, evinden sabah saatlerinden gözaltına alındı. HDP’li Kars Belediye Başkanı Bilgen, İnönü Caddesi üzerinde bulunan evinden, bölgeye sevk edilen çok sayıda polis kapsamında gözaltına alındı. TEM ekipleri önce gözaltı ve ev arama kararı ile evinde arama yaptılar, daha sonra da Bilgen zırhlı araç ile Kars il Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.