PKK üyesi İsa Özer MİT tarafından Türkiye'ye getirildi

PKK üyesi İsa Özer MİT tarafından Türkiye'ye getirildi

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Ukrayna’da yakalanan PKK/KCK mensubu İsa Özer’i Türkiye’ye getirdiği öğrenildi. Ukrayna’da düzenlenen operasyon ile birlikte yakalanan Özer, Türkiye’ye getirilerek sorgulama işlemlerine başlanıldı.

Ukrayna’da Yakalandı

PKK/KCK üyesi olan İsa Özer, 2012 yılında örgütün Ağrı yapılanmasına yönelik olan operasyonda, gözaltına alınmıştı. Özer’in tahliye edilmesinin ardından 2014 yılında PKK/KCK Doğubayazıt Kent Meclisi’nde görev aldığı ve hakkında arama kararı çıkartıldığında ise yasadışı yollar ile Türkiye’den kaçtığı tespit edildi. Bunun üzerine ise Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kısa sürede harekete geçerek, özerin faaliyetlerine Ukrayna’da devam ettiğini saptadı.

MİT ekipleri tarafından Ukrayna’da yapılan arama çalışmalarında Özer’in izine kısa süre içerisinde rastlanıldı. Bir süredir Odesa’da olduğu tespit edilen Özer, MİT tarafından sıkı takibe alındı. Gereken koşullar sağlanınca MİT tarafından yapılan operasyon kapsamında Özer gözaltına alındı ve özel yöntemler ile Türkiye’ye getirildi. Yakalanması hakkında edinilen bilgiye göre, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı olan birlikler, Özer’in İstanbul Havalimanı’nda MİT mensuplarından teslim aldılar ve Vatan Caddesi’nde bulunan yerleşkeye götürerek örgüt üyesi Özer’i gözaltına altılar. Özer’in Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü’nde işlemlerinin bitmesinin ardından adli makamlara sevk edilerek yargılanması bekleniyor.

Örgüte 1996 Yılında Girdi

PKK/KCK bağlantısının 1996 yılına götürülen Özer’in Romanya’da bulunduğu sıralarda, burada PKK yanlısı bir derneğe üye olduğu ve Türk vatandaşlarından zorla para alarak, haraç toplayarak Romanya’da tutuklandığı ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra sınır dışı edildiği öğrenildi. Doğubayazıt Sulh Ceza Hakimliği tarafından hakkında kırmızı bülten ile arama kararı bulunan Özer hakkında suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmak, resmi belgede sahtecilik yapmak gibi çok sayıda davadan hakkında yargılama talep ediliyor. Özer’in yakalanması ile birlikte örgüt önemli bir ismini daha yitirmiş oldu.