Polis Kına Baskını Yaptı, 75 Bin TL Ceza Kesildi

Polis Kına Baskını Yaptı, 75 Bin TL Ceza Kesildi

Bursa’da gerçekleşen polis baskınında, koronavirüs tedbirlerine uyulmadığı gerekçesi ile kına gecesi düzenleyenlere ceza yağdı. İhbar üzerine olay yerine giden polis ekipleri, kınaya katılan 24 kişiye toplamda 75 bin 600 TL para cezası kesti.

İhbar Üzerine Baskın Yapıldı

Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, dün akşam gelen bir ihbar üzerine harekete geçtiler. Merkez Nilüfer ilçesi Beşevler Mahallesi’nde bulunan bir salonda kına gecesi düzenlendiğine dair ihbarı değerlendiren ekipler, kısa süre içerisinde harekete geçtiler. Bursa’da kent genelinde artmakta olan koronavirüs vakalarının önlenmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren ekipler gelen ihbarı da değerlendirmek için hemen kına töreninin yapıldığı salona hareket ettiler.

Yapılan baskında koronavirüs tedbirlerine uymayan 24 kişi tespit edildi ve polis ekipleri tarafından 24 kişiye toplamda 75 bin 600 TL para cezası kesildi. Aynı zamanda ekipler kaçak kına gecesi düzenleyen salon sahibi hakkında da adli işlem başlattılar. Kına gecesinde virüs tedbirlerinin görmezden gelinmesi ve dansöz oynatılması ise dikkat çekti.

Düğün ve Kına Gecelerine Yasak Geldi

Önceki günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada, Bilim Kurulu’nun aldığı önlemler kapsamında yurt genelinde nişan, kına, düğün gibi etkinliklerin yapılmasının yasaklandığı haberi açıklanmıştı. Bu açıklama ardından İçişleri Bakanlığı düğünlerle ilgili genelge yayınladı. Yayınlanan genelgeye göre daha önce sadece 14 ilde izin verilmeyen, sokak – köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi ve nişan gibi etkinlikler 4 Eylül Cuma gününden itibaren tüm ülke genelinde yasaklandı. Düğünler sadece nikah merasimi şeklinde olacak ve nikah törenlerinin de en fazla 1 saat süre zarfında tamamlanması gerekiyor. Aynı zamanda nikah törenlerinde dahi hiçbir şekilde dans ya da oyun pistleri bulunmayacak, takı törenleri yapılmayacak ve su dışında herhangi bir ikramda bulunulmayacak.