Prof. Ceyhan: “Salgın bitinceye kadar dalgalanma sürecek”

Prof. Ceyhan: “Salgın bitinceye kadar dalgalanma sürecek”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs salgınında artan vaka sayılarını değerlendirdi. Ceyhan “yeterince önlemlere bağlı kalınmazsa, daha üçüncü, dördüncü dalgalar da görülecek. Salgının özelliği bu,” dedi.

Çocuklarda da Virüs Görülüyor
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, artan koronavirüs vakalarını değerlendirdi. Ceyhan, koronavirüsün yetişkin ve çocuklara da aynı oranlarda bulaştığını ifade etti. Virüsün belirti olmadan ya da hafif belirtiler ile seyretme oranın ise çocuklarda daha yüksek olduğuna dikkat çeken Ceyhan, “bu yüzden yaş küçüldükçe belirtili ya da ağır koronavirüs hastalığını da daha az görebiliyoruz. Bu elbette hiç görülmüyor anlamı taşımıyor. Takip edilen, bazen hastaneye yatırıldığımız ve hatta yoğun bakım ünitesine yatırdıklarımız arasında sayıları çok yüksek olmasa da çocuk hastalar da bulunuyor,” dedi. Ceyhan ayrıca çocuklarda da salgına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak “10 ile 18 yaş arası salgının en yüksek bulaşıcılığa sahip olduğu grup. Yani onlar esasında yetişkinlerden daha çok bulaştırıyorlar. 10 yaşın altındaki çocukların bulaşıcılıkları tamamen toplum ile temaslarına bağlıdır. 18 yaş aralığının yüksek olması ise onların davranışlarından kaynaklanıyor. Onlar daha çok temas ediyorlar, kontrolü çok zor bir grup,” dedi.

 

“Önlem Alınmazsa Dalgalanma Sürer”
Prof. Dr. Ceyhan açıklamalarına şöyle devam etti: “İlk dalganın ikinci artış dönemiyle, ikinci dalga ile arasında önemli fark bulunuyor. Salgında ikinci dalga denilmesi için tüm dünyada salgının bitmesi gerekiyor. Bütün ülkeler hazırlıkları bıraktığında ikinci dalga o zaman tehlikelidir. İlk dalganın ikinci artış dönemi denildiği zaman ise önlemler daha az olsa da devam etmektedir. Ben bu yüzden ikinci dalga denilmesini doğru bulmuyorum. Yeterince önlem alınmazsa dalgalanmalar devam eder ve üçüncü, dördüncü dalgalar da görülür.”