Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu: “Ziraat planlaması ülkeyi güçlü ve oyun kurucu yapacak”

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu: “Ziraat planlaması ülkeyi güçlü ve oyun kurucu yapacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi kapsamında yaptığı konuşmada ziraat planlamasına sahip olan ülkelerin her alanda güçlü, söz sahibi ve oyun kurucu olacaklarından bahsetti.

Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’ne Katıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Birleşmiş Milletler’in 75’inci Genel Kurulu etkinlikleri kapsamında yapılan Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’nde konuştu. Saraçoğlu, yaptığı konuşmada koronavirüs salgınının biyolojik çeşitliği korumanın önemini gösterdiğini ifade etti. Aynı zamanda Türkiye’de biyolojik çeşitlilik alanında yapılan geliştirmelerden de söz etti. Bu bakımdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği “Ata Tohumu” projesi 11’inci kalkınma planına alınmış ve Saraçoğlu önderliğinde başlamıştı.

 

Saraçoğlu, konuyla yaptığı açıklamasında ziraat alanındaki sürdürülebilirliğin önemine vurgu yaparak “sürdürülebilir ziraat sadece biyolojik çeşitlilik ve genetik kaynakların doğru şekilde korunması ile mümkün olmaktadır. Biyolojik çeşitlik tanımında ise akla ilk olarak bitkisel kaynaklar geliyor ama bunun dışında koyun, keçi, küçükbaş hayvanlar ile inek, manda gibi büyükbaş hayvanlar ve küçük organizmalar da dikkate alınmalıdır,” dedi.

 

“Osmanlı Anlayışı Sürüyor”
Saraçoğlu modern tarım ve biyolojik çeşitliliğinin Osmanlı’nın anlayışının sürdürülerek devam ettiğini belirtti. Saraçoğlu’na göre Osmanlı’nın biyolojik alandaki çeşitliliğini modern yöntemler ile devam ettirmek toprak ve biyolojik zenginliğinin sağlanmasına yardımcı olacak. Ayrıca Saraçoğlu “dünyanın geçirdiği salgın döneminde ve değişen dünya düzeninde de yükselen değer olan ziraat, bir ülke açısından ne kadar ürün çeşitliliğine ve sürdürülebilir yönünden zengin ise o denli etkisi kıtaları etkileyecek kadar güçlü olacaktır ve bu yüzden salgının atlatılmasında da böylesi bir ziraat planlamasına sahip olan ülke, her alanda güçlü, söz sahibi ve oyun kurucu olarak vazifede bulunabilecektir. Saraçoğlu ayrıca Türk kültüründe her zaman biyolojik çeşitliliğin odak noktası olduğunu da belirtti.