Reyhanlı teröristini saatlerce takip etmişler

Reyhanlı teröristini saatlerce takip etmişler

11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen vahim saldırının sorumluları arasında bulunan Ercan Bayat yakalandı. Bayat’ın yakalanmasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hudut birliklerinin saatlerce teröristi takip ettikleri anlaşıldı.

Saatlerce Takip Sonucunda Yakalandı

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde sivillere yönelik yapılan lanetli saldırının faillerinden olan Ercan Bayat yakalandı. Bayat’ın yakalanması için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı hudut birliklerinin kararlı çalışması rol oynadı. Hudut hattında saatler boyunca gizlenen ve bölgeyi sürekli İHA’lar ile takipte tutan Hudut Kartalları, Türkiye’ye kaçak yollar ile girmeye çalışan teröristi hızlıca yakaladılar.

Güvenlik kaynaklarından elde edilen bilgilere göre “terör aranan listesinde” mavi kategoride yer alan Ercan Bayat’ın yakalanması adına Türk Silahlı Kuvvetleri özenle hareket ettiler. 7 yıldır aranmakta olan failin en son sınıra yakın bölgelerde hareket ettiği anlaşıldı ve sınır birlikleri hemen harekete geçtiler. Emniyet güçlerinin hudut ihlali yapılacağına dair duyum alması üzerine hemen 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı bulunan hudut birlikleri, Yayladağı mevkiindeki önlemleri arttırdılar. Bölgede sıklaştırılan devriyelerin yanında belirli noktalara da gizlenen güvenlik güçleri, söz konusu bölgeyi İHA’lar ile sıkı takibe aldılar. Denizgören Hudut Karakol Komutanlığı’na bağlı sorumluluk sahasında, yanında bulunan 2 çocuk ile birlikte ülkeye yasadışı yollar ile geçmeye çalışan Bayat hemen yakalandı. Reyhanlı saldırısının failleri arasında yer alan Bayat, Yayladağı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Yanında bulunan çocuklar ise araştırma yapılması için İlçe Jandarma Komutanlığı’na teslim edildiler.

Reyhanlı Saldırısından Sorumluydu

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013 tarihinde sivillere yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıda 53 kişi yaralanmış ve pek çok kişi yaralanmıştı. Saldırıyı IŞID üstlenirken, olayın failleri hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Yeni yakalanan Ercan Bayat, 7 yıldır aranmaktaydı.