Sağlık çalışanlarından kesinti yapılmayacak

Sağlık çalışanlarından kesinti yapılmayacak

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile artık sağlık çalışanlarından kesinti yapılmayacak. Ayrıca sağlık çalışanlarına 3 ay süreli ek ödeme verilecek.

Maaş Kesintisi Son Buldu

Koronavirüs salgını ile en önde mücadele eden sağlık çalışanlarının merakla bekledikleri haber Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sosyal medya hesabından yayınlandı. En çok konuşulan konuların başında olan maaşlarından kesinti yapılması durumu ile Koca tarafından net açıklama geldi. Buna göre sağlık çalışanlarının raporlu oldukları süre zarfında maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmayacak.

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararına göre izin, rapor ve bakanlık tarafından görevlendirme süreleri içerisinde, sağlık raporu ile belgelendirmek kaydıyla, ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalıklara yakalanmış olan ya da yakalanma riski taşıması sebebiyle görevi başında bulunamayan sağlık çalışanlarının çalışmadıkları süreler çalışılan gün sayısına dahil edilecek. Buna göre sağlık çalışanlarının raporları oldukları sürede maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmayacak.

3 Ay Süreli Ek Ödeme Alacaklar

Uzun zamandır merakla beklenen bir diğer konuya da Bakan Koca açıklık getirdi. Buna göre Covid-19 hasta takibine göre sağlık çalışanlarına 3 ay süreyle ek ödeme yapılacak. Ek ödeme tutarı ise 3000 TL olarak belirlendi. Ancak ek ödeme tüm sağlık çalışanlarını kapsamıyor. Koronavirüs ile mücadele eden, tedavi, bakım ve benzeri hizmetleri gerçekleştiren sağlık çalışanları ek ödemeden yararlanabilecekler. Ek ödemeler ise Eylül ayından geçerli olmak üzere sene sonuna kadar devam edecek. Ek ödeme ücretleri takibi yapılan hasta sayısına göre ise değişiklik taşıyarak bakanlık tarafından belirlenecek tutar üzerinden güncellenebilecek.