Sınır dışı edilen suç örgütü lideri Guram Chıkladze İstanbul'da yakalandı

Sınır dışı edilen suç örgütü lideri Guram Chıkladze İstanbul'da yakalandı

Gürcistan asıllı Andri Malyi takma adını kullanan ünlü suç örgütü lideri Guram Chıkladze İstanbul Beşiktaş’ta kalmış olduğu lüks otelde, yapılan polis operasyonu ile tutuklandı.

Suç Örgütü Lideri Yakalandı

İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürlüğü Ekipleri tarafından Gürcistan uyruklu ünlü suç örgütü lideri Guram Chıkladze’ye yönelik operasyon düzenlendi. Daha önceden Türkiye’den sınır dışı edilen Guram Chıkladze’nin yeni bir sahte pasaport ile ülkeye giriş yaptığı anlaşıldı. Eylem hazırladığında olduğu saptanan Chıkladze’nin iki yabancı uyruklu koruması ile birlikte Beşiktaş’ta lüks bir otelde kaldığını saptayan özel harekat polisleri, dün gece otele baskın yaptılar. Gece 03.30 sıralarında düzenlenen operasyon kapsamında Chıkladze ve iki koruması gözaltına alındılar. Otel odasında güvenlik güçleri tarafından yapılan aramalarda ise 3 adet glock marka tabanca ile çok sayıda merdi ve 3 adet de telsiz ele geçirilmiş oldu. Çok sayıda suçtan sabıkalı olan Chıkladze’nin telefon dinlemelerine takılmamak için korumaları ile telsiz ile haberleştiği öğrenildi.

 

Daha Önceden Sınır Dışı Edilmişti

31 Ocak tarihinde düzenlenen operasyon kapsamında Chıkladze yakalanmış ve bu esnada bir başka suç örgütüne yönelik eylem hazırlığında oldukları, Azerbaycan uyruklu olan suç çetesi lideri Loto Guli lakabına sahip Nadir Salifov’u hedef alacakları öne sürülmüştü. 31 Ocak’ta bu kapsamda Kağıthane, Sarıyer ve Gaziosmapaşa’da 6 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmiş ve bu operasyonlar sonucunda 9 Azerbaycan, 5 Gürcistan , 2 Ukrayna ve 1 Rus vatandaşı olan, toplamda ise 17 şüpheli yakalanarak göz altına alınmıştı. Ayrıca yapılan operasyon kapsamında 11 tabanca, otomatik tüfekler ve 222 mermi de ele geçirilmişti.

17 şüpheli Bakırköy Adliyesi’ne sevk edilmiş ve şüphelilerden 1’sinin ifadesinin alınmasından sonra serbest bırakılmasının ardından tutuklanma ile hakimliğe sevk edilmiş olan 16 şüpheliden birisinin de Chıkladze olduğu tespit edildi. Chıkladze bir süre cezaevinde kalmış ve daha sonra sınır dışı edilmişti. Ancak Chıkladze’nin Andri Malyi ismi ile sahte pasaport ile tekrar Türkiye’ye giriş yaptığı anlaşıldı. Chıkladze ve korumaları adliyeye sevk edildiler.

UYARI: Yazılan yorumlar sondurum.com’un görüşlerini yansıtmaz, yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir.