SMS ve e-Devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır?

SMS ve  e-Devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır?

HES kodu, yolculuk başta olmak üzere her alanda zorunlu hale getirildi. HES kodu SMS üzerinden rahatlıkla alınabildiği gibi, Hayat eve sığar uygulaması veya e-devlet üzerinden de alınabiliyor.

HES Kodu Uygulaması

HES kodu yalnızca yolculuklarda değil bundan sonra gerçekleşecek olan ÖSYM sınav başvurularında ve devlet kurumlarında da istenmeye devam edecek. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelgeye göre, kamu ve özel konaklama tesisleri, toplu ulaşım araçları gibi alanlara HES kodu zorunluluğu getirilmişti. HES koduna sahip olmayan kişiler kamu ve hiçbir özel konaklama tesisinde konaklayamayacağı gibi, toplu ulaşım araçlarından da yararlanmayacak. Bu nedenle vakit kaybetmeden HES kodu almak büyük önem taşıyor.

 

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

HES kodu Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir riske sahip olup olmadığınızı anlamayı sağlar. Hayat eve sığar uygulaması üzerinden HES kodu almak mümkündür. Bunun için ilgili uygulamaya giriş yaptıktan sonra “HES kodu işlemleri” bölümüne girerek “HES kodu oluştur” yazısına tıklamanız gerekir. Kod kullanım süresi seçildikten sonra HES kodu işlemi tamamlanmış olur.

Ayrıca HES kodu e-devlet üzerinden de alınabilmektedir. HES kodu almak için vatandaşlar tarafından yapılması gereken şey ise T.C kimlik NO ve e-devlet şifresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmaktır. Bu adımdan sonra HES kodu üretme bölümüne geçiş yaparak ilgili yönlendirmelere bağlı olarak HES kodunuzu anında üretebilirsiniz.

Ayrıca kısa mesajla HES kodu almakta mümkün olup, kısa süre içinde HES kodunu almaya neden olmaktadır. Bunun için HES yazıp aralarda boşluk bıraktıktan sonra T.C kimlik numarası, T.C kimlik seri numarasının son hanesi ve süre yazılarak 2023’e kısa mesaj gönderilmesi gerekir.

 

HES Kodu Zorunluluğu

HES kodu Alışveriş merkezleri, toplu ulaşım araçları, ÖSYM sınavları ve çeşitli kamu kuruluşlarında zorunlu hale getirildi. Artık HES koduna sahip olmayanlar AVM’lere gidemeyeceği gibi, toplu ulaşım araçlarından yararlanması da söz konusu olmayacak. Aynı zamanda bundan sonraki süreçte ÖSYM tarafından yapılan sınavlara da katılımları mümkün hale gelmeyecek.