Sosyal Medya düzenlemesi yürürlüğe girdi

Sosyal Medya düzenlemesi yürürlüğe girdi

29 Temmuz tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen Sosyal Medya Düzenlemesi 1 Ekim yani bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Sosyal medya kullanıcıları için yeni bir dönem böylece başlamış oldu.

Sosyal Medyada Yeni Dönem
29 Temmuz tarihinde kabul edişmiş Sosyal Medya Düzenlemesi 1 Ekim tarihi itibariyle yürürlüğe girerek yeni bir dönemi başlattı. İlgili düzenleme ile birlikte sosyal ağ sağlayıcıları tanımlanıyor. Kanun kapsamında verilen idari cezalar ise muhatabın yurtdışında bulunması durumunda Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bildirilecek. Düzenleme kapsamında, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılması da mümkün hale geliyor. Böylece ilgili uygulama ya da siteye erişim engeli getirilmesi yerine içeriğin çıkarılması yeterli olacak.

 

Düzenlemenin esas içeriği ise, internet ortamında sosyal etkileşim kapsamında metin, görüntü, ses, konum gibi içeriklerin oluşturulmasına, görüntülenmesine ya da paylaşılmasına imkân tanıyan gerçek ya da tüzel kişiler sosyal ağ sağlayıcısı olarak tanımlanıyor. Yükümlülüğü yerine getirmeyen sağlayıcılar için ise idari para cezası verilecek. Kişisel hak ihlali yapıldığı durumlarda 48 saat içinde sağlayıcının yanıt vermesi gerekecek, yapılmadığı durumda ise 5 milyon lira ceza verilecek. Kişilik haklarının ihlali durumunda başvuru üzerine ise ilgili içeriğin 4 saat içinde kaldırılması gerekecek.

 

Türkiye’de Temsilci Bulunduracaklar
Günlük erişim sayısı bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı olan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de gerekli iletişim kurulabilmesi için temsilci bulundurması gerekecek. Bu bakımdan Facebook ve sahip olduğu uygulamalar, Twitter gibi popüler uygulamaların temsilcilerinin bulunması gerekiyor. Temsilci atamayanlara ise ilk aşamada 10 milyon lira idari para cezası verilecek. İkinci aşamada ise yani 30 gün süresince hâlâ temsilcisi ataması yapılmadığı hallerde 30 milyon lira daha ceza kesilecek. Temsilcisi olmayanlara üçüncü aşamada 3 aylık reklam yasağı, dördüncü aşamada ise en az yüzde 50 bant daraltma cezası verilecek.