Sözcü Aksoy; Ada'da çözüm için ortak bir zemin bulunmuyor

Sözcü Aksoy; Ada'da çözüm için ortak bir zemin bulunmuyor

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs’a yönelik açıklamalarına değinildiği.

“Ortak Zemin Yok”
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs ile ilgili yapmış olduğu açıklamanın ardından yazılı açıklamada bulundu. Aksoy’un açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs hakkında sorunun çözümü ile ilgili, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında yapılacağını belirttiği 5 + BM toplantısı, bizim açımızdan da Ada’da otomatik olarak yeni bir müzakere sürecinin başlaması ya da 2017 Temmuz ayında Crans Montana’da sona ermiş olan Kıbrıs Konferansı’nın kaldığı yerden süreceğine yönelik bir anlam taşımamaktadır. Ada’da şimdilik çözüm için ortak bir zemin ya da vizyon bulunmamaktadır.”

 

“Geçmişteki Yöntemler ile Müzakere Olmayacaktır”
Aksoy açıklamalarında geçmişte yapılmış tüm müzakere görüşmelerinin, Kıbrıs Rum kesiminde Ada’da bir ortaklığın gereği olan siyasi eşitliği kabul etmemesi ve ayrıca siyasi eşitliğin somut bir şekilde de içinin doldurulmaması yüzünden başarısız olduklarını ifade etti ve şunları belirtti; “Buna sebep de Kıbrıs Rum tarafının hem iktidarı hem de doğal zenginlikleri Kıbrıs Türk tarafıyla eşit olarak paylaşmak istemeyişidir. Ada’da eğer bir ortaklıktan söz ediliyorsa, bunun temel koşulu olacak siyasi eşitliğin tüm unsurlarıyla birlikte içi doldurulacak şekilde Rum tarafına önceden kabul edilmesi ve yeni bir müzakere sürecinin de bunun üstüne inşa yapılması gerekmektedir. Bu yapılmıyorsa, iki tarafın egemenlik ilişkisi temelinde, iki devletli çözüm üzerine yeni bir müzakere başlatması gerekir. Geçen yıl önerilen 5+BM toplanması bu konuları açıklığa kavuşturmaktan uzaktır. Türkiye, belirsiz bir zemin ve geçmişte başarısız olmuş yöntemler ile yeni müzakereler yapmayacaktır.”