Taklit ve tağşiş yapan 91 firmaya ceza

Taklit ve tağşiş yapan 91 firmaya ceza

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tağşiş ve taklit ya da ilaç etken maddesi ile zararlı bileşenler bulunduğu tespit edilen 91 firmaya ait olan 113 parti ürün kamuoyu ile paylaşıldı.

91 Firmaya Ait Ürünler İfşa Edildi
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın yurttaşın sağlığını korumaya ve gıdada taklit ya da tağşiş yapanlara göz açtırmamaya devam edecekleri ifade edildi. Bu bakımdan taklit, tağşiş ya da ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilmiş olan toplamda 91 firmaya ait olan 113 parti ürün bakanlığın Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgilerine sunulduğu belirtildi.

 

 

 

Denetimler Devam Edecek
Bakan Pakdemirli tarafından yapılan açıklamada da bu tür konularda kimseye acıma gösterilmeyeceği ifade edildi. Bakanın açıklamasında ise “91 firmaya ait olan 113 parti ürünün daha ifşa işlemini gerçekleştiriyoruz. Taklit ve tağşişe göz yumulmayacak. Ülkemizde gıda güvenirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlıklarının ve tüketici menfaatlerinin korunması ve sektör içinde haksız rekabetin önlenmesi için gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımlarının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık tarafından büyük bir özen ve titizlik ile yürütülüyor. Her zaman en etkin denetimci vatandaştır. Söz konusu herhangi bir uygunsuzluk tespit edildiğinde tüketiciler tarafından her zaman şikayet yapılabilir. Bu yüzden yapılan denetimlerde de ihbar, şikayet ve Alo 174 Gıda Hattı başvurularının payı oldukça büyüktür. Bu açıdan tüketicilerin başvurularını sürdürmeleri halkın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır,” şeklinde konuştu.