Temassız kart kullanımında dolandırıcılara dikkat

Temassız kart kullanımında dolandırıcılara dikkat

Özellikle koronavirüs salgını yüzünden kredi ve banka kartı kullananlar için de temas etmeden işlemlerini yapabilmeleri için temassız kartlar büyük rağbet görüyor. Fakat temassız kart kullanımında dolandırma anlamında büyük riskler bulunuyor.

Dolandırıcılara Dikkat Edilmeli
Salgın yüzünden temassız özelliğe sahip kredi ve banka kartlarında artış yaşanırken, uzmanlara göre bu durum dolandırıcılara da yeni imkânlar oluşturdu. Dijital İletişim Araştırmacısı Ali Murat Kırık, konuyla ilgili olarak kullanıcıları dikkatli olmaya çağırdı. Kırık “siber dolandırıcılar, insanların kalabalık odlukları yerlerde çantalarından ya da cebinden, kişiye herhangi bir şekilde temas etmeyecek şekilde para çekme işlemleri yapabiliyorlar. Çünkü temassız kartlar 5 ile 10 cm arasında post cihazları ile iletişim kurabiliyorlar,” dedi.

 

Karta Önlem Alınmalı
Kırık ayrıca dolandırıcıların fark edilmesin diye genelde büyük rakamlar yerine, fark edilmesi daha güç olan küçük rakamlar ile dolandırıcılık yaptıklarına dikkat çekti. Konuyla ilgili olarak “siber korsanlar ve siber hırsızlar özellikle insanların yoğun oldukları yerlerde bu işlemleri yapıyorlar. Bazen 50 lira bazen 40 lira çekiliyor ve kart sahipleri bu işlemleri fark etmiyorlar bile. Çünkü kart sahipleri genelde bu tutarların hesabını tutmuyorlar. Ancak dolandırıcıların herkesten bu tutarlarda para çektikleri düşünüldüğünde ortaya büyük bir rakam çıkıyor. Aniden yaklaşma neticesinde bir anda çekim işlemi yapılıyor ve daha sonra o firma marka ismi görülse, daha sonra o marka ya da firmaya başvuru yapsanız, ben alışveriş yapmadım denilse bile ispat edebilme ihtimali çok düşük tutuluyor. Zaten temassız olarak o işlem yapılmış oluyor.
Çanta içinden pos cihazı ile işlemin hemen gerçekleştiğini ifade eden Kırık, temassız kartların büyük bir risk oluşturduğunu vurguladı ve bu kartları kullanmak isteyenler için kartlarını alüminyum folyoya sarmalarını önerdi. Bu sayede kart ile cihaz arasındaki temasın kesildiğini belirtti.