Uluslararası makale yayınlama yalanı ile milyonluk vurgun yapıldı

Uluslararası makale yayınlama yalanı ile milyonluk vurgun yapıldı

Van’da makale yayınlama yalanı ile akademisyen ve akademisyen adaylarını kandıran şebeke yaklaşık 1 milyon dolarlık vurgun yaptı. Polisin düzenlediği operasyon kapsamında ise İran uyruklu 4 kişi gözaltına alındı.

Milyon Dolarlık Vurgun
Van’da yapılan bir vurgun dolandırıcıların son yöntemi oldu. Uluslararası sitelerde makale yayınlama yalanı ile birlikte yaklaşık 50 civarındaki kişinin 1 milyon lirasının dolandırıldığı anlaşıldı. Dolandırıcılık iddiasına yönelik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan talimat ile birlikte Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından harekete geçildi.

 

Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, uluslararası alanda bilimsel içerikli yayın yapmakta olan internet sitelerinin kaynak kodlarının kopyalanma yöntemi ile oltalama yapan sahte web sitelerinin oluşturulduğunu tespit etti. İnternet siteleri aracılığıyla Türkiye ve yurtdışında yaşayan ve genelde akademik unvanlara sahip olan kimselerden makalelerinin yayımlanması için para talep edildi ve bu yöntem kullanılarak 50 kişiden ortalama 1 milyon TL kazanıldı. Bu kapsamda ekipler şebekeye yönelik harekete geçti.

 

Şebeke Ele Geçirildi
Yapılan operasyon kapsamında yönetici konumunda bulunan şüpheliler ile İran uyruklu Y.E., K.A., M.G. ve H.A. yakalandı ve gözaltına alındılar. Gözaltına alınanların ikamet, iş yeri ve üst aramalarında 3,350 dolar, çeşitli ülke konsolosluk çalışanları adına düzenlenmiş sahte kaşeler, sahte bandrol, sahte mühürler ve suçun işlenmesine yönelik çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

 

Akademik yaşamda olan akademisyenlerin unvan alabilmeleri için uluslararası dergilerde ya da sitelerde makale yayınlatmaları gerekiyor. Son zamanlarda bu zorunluluk yüzünden uluslararası hakemli olarak yayın yapan dergi ve mecralarda artış yaşanıyor ve bu mecralarda yer almak için yazarlardan ücret talep ediliyor. Yayınlanan makaleler daha sonra çeşitli akademik çalışmalarda da kullanılıyor. Ancak bu yöntem çok sayıda dolandırıcılığı da beraberinde getiriyor.