Ünlü gazeteci Bekir Coşkun yaşamını yitirdi

Ünlü gazeteci Bekir Coşkun yaşamını yitirdi

Türk basın tarihinin önemli isimlerinden olan gazeteci Bekir Coşkun yaşamını kaybetti. Bir süredir akciğer tedavisi gören 75 yaşındaki Coşkun, hayata gözlerini yumdu. Coşkun’un cenaze namazı ise 20 Ekim 2020 tarihinde kılınacak.

Ünlü Gazeteci Hayatını Kaybetti

Uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören ünlü gazeteci Bekir Coşkun dün akşam saatlerinde Ankara Şehir Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. Ankara Şehir Hastanesi başhekimliği tarafından yapılan açıklamada “ülkemiz basın camiasının değerli mensuplarından Sayın Bekir Coşkun, akşam saatlerinde aspirasyon ve buna bağlı olarak solunumunun durması nedeniyle Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisi’ne getirilmişti. Nöbetçi uzman ekibin yoğun müdahalelerine rağmen hayati fonksiyonları dönmeyen Sayın Bekir Coşkun hayatını kaybetmiştir. Kıymetli ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyoruz,” ifadelerine yer verildi.

Bekir Coşkun Kimdir?

1945 yılında Şanlıurfa’da, memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Coşkun, lise öğrenime kadar eğitim hayatını Urfa’da geçirdi. Daha sonra Ankara’da yüksek gazetecilik okulundan mezun oldu ve 1974 yılında da foto muhabiri olarak işe başladı. İşe başladıktan sonra polis muhabirliği, meclis muhabirliği gibi çeşitli görevlerde yer aldı. 1978 yılında Günaydın gazetesinde yazmaya başladı. Köşesinin adı ise Dokuzuncu Köy olarak belirlenmişti. 1993 yılında ise Hürriyet gazetesinde yazmaya başladı. Şimdiye değin yayımlanmış dört adet kitabı bulunmaktadır. Özellikle hayvan sever olarak da bilinen Coşkun, köpeği ile anılarını derlediği Ben Pako kitabı da özellikle hayvan severler tarafından büyük beğeni toplamıştır.

TRT’de yayınlanmış olan Pako’ya Mektuplar da başta BBC olmak üzere altı AB ülkesi televizyonları tarafından satın alınmıştır. Eşsiz bir doğa ve deniz tutkunu olan Coşkun, 2009 yılında Habertürk gazetesinde yazmaya başlamıştır. Fakat Coşkun buradan muhalif kimliği ile 2010 yılında ayrılmış ve Cumhuriyet gazetesinde yazamaya başlamıştır. Bu gazeteden ise 2013 yılında ayrılmış ve Sözcü gazetesinde yazarlığına devam etmiştir. 2017 yılında kendisine akciğer kanseri teşhisi koyulmuş ve Coşkun o tarihten bu yana kanser tedavisi görmüştür. Coşkun bu zamana kadar sayısız köşe yazısı yazmış ve çoğu zaman yazıları ile gündem olmayı da başarmıştır. Coşkun’un cenazesi 20 Ekim 2020 Salı günü Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii'nden kaldırılacak.