Yargıtay, Soma faciası sorumlusu cezasını az bularak bozdu

Yargıtay, Soma faciası sorumlusu cezasını az bularak bozdu

Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından geçmişte yaşanan ve 301 madencinin ölümü ile sonuçlanan Soma Faciasına ilişkin karar açıklandı. Yargıtay kararına göre madenin yönetim kurulu başkanı olan Can Gürkan’a verilen ceza az bulundu ve karar bozuldu.

Yargıtay Cezayı Az Buldu
Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından Soma faciası ile önemli bir gelişme yaşandı. Daha önceden madenin yönetim kurulu başkanı olan Can Gürkan’a verilmiş olan 15 yıllık hapis cezası az bulundu ve karar bozuldu. Gürkan’ın yanı sıra aynı zamanda genel müdür olan Ramazan Doğru, işletme müdürü Akın Çelik ve teknik müdür İsmail Adalı için de 301 kez olası kasıtla adam öldürme suçlarından ve 162 kez olası kasıtla yaralama suçlarından ötürü mahkum edilmelerine karar verildi.

 

İlgili kararda, 4 şüpheli için faciaya ilişkin olarak riskleri bilmelerine karşılık “olursa olsun” mantığı ile davrandıkları ve bu yüzden 301 madencinin ölümüne sebep oldukları vurgulandı. Yüksek mahkeme, şirketin mali işlerinden sorumlu olan Alp Gürkan’ın da aralarında olduğu 37 sanık hakkında ise verilmiş beraat kararlarının onanmasına karar kıldı.

 

Ne Olmuştu?
Soma Faciası olarak bilinen olay, 13 Mayıs 2014 yılında Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madenide meydana geldi. Toplamda 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan vahim olay, Türkiye tarihinin de en çok can kaybı ile sonuçlanmış madencilik kazası olarak tarihe geçmiştir. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’a bağlı olan maden ocağında patlama yaşanmış ve işverenler ve vekilleri tarafından gerekli önlemlerin alınmaması kapsamında mesai saati içinde olan 301 madenci yaşamını yitirmişti. Patlama sonrasında toplamda 787 işçi yer altında mahsur kalmış, 301 madenci ölü olarak topraktan çıkarılırken pek çok işçi de yaralı halde madenden çıkarılmıştı. İşletme sahibi için 15 yıllık hapis cezası verilmişti.