Yazar Erikli'yi öldüren katil zanlısı Koç'a müebbet hapis verildi

Yazar Erikli'yi öldüren katil zanlısı Koç'a müebbet hapis verildi

Meleklerle Yaşamak kitabının yazarı ve yaşam koçu olan Beki İkala Erikli’yi öldürme iddiası ile yargılanmakta olan Sinem Koç’a mahkeme tarafından “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ötürü ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Müebbet Hapis Cezası Verildi

Meleklerle Yaşamak kitabının yazarı ve yaşam koçu olan Beki İkala Erikli’yi öldürdüğü iddiası ile yargılanmakta olan Sinem Koç, tasarlayarak öldürme suçundan dolayı İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada ağırlaştırılmış müebbet hapse ve ruhsatsız silah taşımaktan ötürü de 1 yıl 600 lira para cezasına çaptırılmıştı. Ancak karara ilişkin olarak yapılan itirazın ardından ilgili dosyayı inceleyen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi ise hükmün bozulmasında karar kılmıştı. Bozma gerekçesinde ise Sinem Koç’un akıl hastalığının olup olmadığına dair alınan raporların çelişki taşıdığını belirtmişti. Bozma kararı sonrasında yeniden görülen duruşmada, mahkeme Koç hakkında hazırlanacak olan raporun beklenmesine karar vererek duruşmayı ertelemişti.

Raporun gelmesinden sonra ise Sinem Koç’un yargılanmasına devam edildi. İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Sinem Koç, SEGBİS ile bağlanırken, tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu. Duruşmada sanık Sinem Koç hakkında Adli Tıp Kurumu tarafından verilmiş olan rapor da okundu ve rapora göre Koç’un cezai ehliyetinin tam olduğuna hükmedildi.

Savcılık Görüşünü Bildirdi

Cumhuriyet savcısı da duruşmada görüşünü açıkladı. Savcılık mütalaasına göre maktul Beki İkala Erikli’nin yazmış olduğu kitabı sanığın okumuş olduğu, seminere katıldığını ve bu durumlardan olumsuz etkilenmesi sonucunda maktulü öldürme planı tasarlandığı açıklandı. Maktulün olay gününde çalışma ofisinin olduğu binaya gelmiş olduğu, asansör beklediği sırada da sanığın maktule arkasından yaklaştığı ve yakın mesafeden sırtına bir el ateş etmiş olduğu, yere düşen sanığa yerde de peş peşe ateş ettiği bildirildi.

Mütalaada aynı zamanda sanığın annesinin polisi arayarak maktulü kızının öldürmüş olabileceğini de söyleyerek ihbar yaptığı da kaydedildi. Adli Tıp Kurumu raporuna göre sanığın aklının yerinde olduğu ve cezai ehliyetinin de olduğu belirtilerek sanığa tasarlayarak öldürme suçundan ötürü ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Mahkeme ise Koç’u ağırlaştırılmış müebbet hapsine çarptırdı.