Yeni KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Başı eğik olmak istemiyoruz”

Yeni KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Başı eğik olmak istemiyoruz”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı olması ile birlikte yeni bir dönemin de başladığını belirten Tatar, “halktan onay aldık, biz artık müzakere masasında ezik, başı eğik olmak istemiyoruz,” dedi.

“Müzakere Masasından Kaçmayız”

Yeni seçilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gündeme dair açıklamalarda bulundu. Tatar, Kıbrıs Türk tarafının asla çözümden kaçmayacağını ifade etti. Tatar “müzakere masasından kaçmayız, biz de çözüm istiyoruz,” derken “ancak Kıbrıs Türkü’nün de beklentileri bulunuyor. Kıbrıs Türkü 1974’ten sonra devlet kurmuştur. Cumhuriyet kurmuştur. Onurlu bir yaşam ve onurlu bir gelecek, kendi devletimize sahip olmak, Türkiye’nin garantörlüğünden de asla vazgeçmemek ve yeni bir gelecekte federasyon, federasyon dahilinde de bizlere kurulması planlanan tuzaklara asla izin vermeyeceğiz,” dedi.

Kıbrıs meselesi hakkında farklı düşünceleri ifade ettiğini belirten Tatar “Halktan onay aldık, söylediğimiz farklı şeyler vardır. Söylemiş olduğumuz biz müzakere masasında artık ezik, başı eğik olmayacağız. Onurumuzla orada oturmak istiyoruz. Bizler tecritlere ve yaptırımlara karşı çıkıyoruz. Kıbrıs Türklerini ezerek, bizleri saf dışı bırakarak bir dayatma anlayışı söz konusu. Ancak bunu bizler asla kabul etmeyeceğiz, Türkiye Cumhuriyeti de arkamızdadır,” dedi.

 

“Yeni Bir Dönem Başladı”

Tatar sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğu Akdeniz’de yaşanmakta olanlar ortadadır. Yaşananlara bakıldığında kendi devletimize sahip çıkıyor olmak onurlu bir gelecek verecektir. Anlaşma olacaksa da olabilir. Fakat egemen eşitlik temelinde bir anlaşma istiyoruz çünkü burada bir devlet vardır. Kuzey’deki devleti kimse göz ardı edemez. Güney’de Rumlar, Kuzey’de de Türkler, yan yana yaşasınlar. Her Kıbrıs Türkü de böyle düşünceye sahip. Kıbrıs Türk’ü kendi geleceklerini maceraya atmaz. Benim seçilmem ile birlikte yeni bir dönem de başlamıştır,” dedi.

Yeni KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Cuma günü Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başlayacak. Meclisten yapılan açıklamaya göre tören ise 15.00’de yapılacak. Ant içme töreni ise koronavirüs tedbirleri yüzünden halka ve basın mensuplarına kapalı olarak yapılacak. Türkiye’den törene Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın da katılması planlanıyor.