Yeni parti kuracak olan Mustafa Sarıgül açıklamalarda bulundu

Yeni parti kuracak olan Mustafa Sarıgül açıklamalarda bulundu

Yeni parti kurma hazırlığında olan Mustafa Sarıgül, gündeme dair açıklamalarda bulundu. “CHP’de ilerlemekte olan bir yapı yok, partimizin tüzüğü açıklandığında farklılıkları görecek ve bize hak vereceksiniz,” şeklinde açıklama yaptı.

Sarıgül Kuracağı Partisi Hakkında Konuştu

Gazeteci İsmail Saymaz, CHP’nin farklı kademelerinde görev almış olan ve en son 2014 yılında da ana muhalefet partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş olan Mustafa Sarıgül hakkında, Türkiye Değişim Hareketi’ni parti haline getirmek için yola çıkacağından bahsetti. Sarıgül, Saymaz’a yapmış olduğu açıklamada ise “CHP ile görüşlerinin çok farklı olduğunu” söyledi.

Sarıgül, aynı zamanda bugün itibariyle Demokratik Sol Parti’den ayrılacağını belirterek şu şekilde konuştu: “Bu bir istifa anlamı taşımıyor, bir uğurlanma, barışa bir kanat çırpma. Türkiye Değişim Hareketi şu anda ülkemizin yüzde 70’inde ve 44 şehirde çağrılarını sürdürüyor. İstifadan sonra Türkiye’de dolaşacağım. Nedir, ne değildir, göreceğim. Türkiye ne diyor diye bakacağım,” şeklinde konuştu.

“Hiçbir İttifak ile Yakınlığımız Yok”

Sarıgül öte yandan hangi ittifaka yakın olduklarına yönelik sorulan soruya da “hiçbir ittifak ile yakınlığımız yok, hangi ittifakın ne zaman yapılacağına da partimizin kurulları karar verecekler,” şeklinde yanıt verdi. İttifak konularına nasıl baktığını ise şu şekilde açıkladı; “biz bu konuların konuşulmasını doğru bulmuyoruz. Çok ayıp. Şu an için bunu konuşma noktasında değiliz. Aynı zamanda iktidar iyi şeyler yapmış olsa parti kurmamıza gerek bulunmuyor ki, parti niye kuruyoruz o zaman? Böyle bir şey yok. Türkiye’nin iyi yönetilmediğini, dış politikasının doğru olmadığını, ekonomik sıkıntılarının da yoğunlaştığını ve giderek de yalnız bir hale geldiğini ve evrensel hukuktan uzaklaştığını gördükçe siyasal hareket kuruyoruz,” diye yanıt verdi.

Ayrıca Sarıgül, CHP ile farklı görüşlerde olduklarını yineleyerek konuyla ilgili olarak “CHP’de ilerleyen bir yapı yok. Partimizin tüzüğü açıklanacağı zaman farklılıkları görecek ve bizlere hak vereceksiniz. Tüzüğümüz olağanüstü farklı olacak ve herkesin de ders alacağı bir tüzük olacak. Böylece Türkiye’nin en demokratik partisi haline gelecek,” şeklinde açıklama yaparak tüzüğün de yakın zamanda açıklanacağından bahsetti.