Yıldırım 10 Norduz Operasyonu Van'da başladı

Yıldırım 10 Norduz Operasyonu Van'da başladı

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada terör örgütü PKK’ya yönelik 1040 kişinin katılımı ile birlikte Yıldırım 10 Norduz operasyonun başlatıldığı açıklandı.

Operasyon Başlatıldı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, terör örgütü PKK’ya karşı önemli bir darbe vurmak ve örgütü tamamen ülke gündeminden uzaklaştırmak amacıyla, bölgedeki varlıklarına karşılık Yıldırım 10 Norduz operasyonunun başlatıldığı bildirildi. Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan operasyona, Van İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı jandarma komando, jandarma özel harekat, polis özel harekat ve güvenlik korucu tümleri toplamda 1040 kişilik personel ile katılım sağlıyorlar.

Diğer yandan yurt içinde terörü ve terör eylemlerini tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bu zamana kadar yürütülmüş Yıldırım 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 operasyonları kapsamında da toplamda 46 teröristin ölü ele geçirildiği ve 23 işbirlikçinin yakalandığı, 90 mağara, sığınak ve deponun da imha edildiği belirtildi. Yapılan operasyonlar kapsamında aynı zamanda çok sayıda silah ve mühimmat ile yanında gıda ve yaşam malzemelerinin de ele geçirildiği açıklandı. Bakanlık açıklamasında aynı zamanda bölge halkının da desteği ile mücadelelerin başarıyla sürdürüldüğü açıklandı.

Büyük Kayıplar Veriliyor

Öte yandan PKK’nın üst düzey yöneticilerinden olan Murat Karayılan, son zamanlarda yapılan operasyonlar kapsamında da “her yerde asker, her yerde operasyon var, büyük kayıplar yaşıyoruz,” açıklamasında bulundu.

Karayılan’ın yaptığı açıklamalarda “Türk istihbaratı gücünün karşısında yetersiz kalıyoruz. Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye bölgesindeki güçlü istihbarat ağları nedeniyle büyük kayıplar veriyoruz. Hareket tarzımızı buna göre değiştirmeniz gerekli. Türkiye’nin operasyonlarında kayıplar kaçınılmaz oluyor,” ifadeleri de örgütün son zamanlarda girdiği zor durumları yansıtması açısından dikkat çeki.