Yunanistan iki yeni navtex yayınladı

Yunanistan iki yeni navtex yayınladı

Yunanistan, atış eğitimleri kapsamında iki yeni navtex ilan etti. Türkiye ise ilan edilen sahaların Antalya navtex sahası olduğunu söyleyerek kendisi navtex yayınladı.

Yunanistan’dan Navtex Kararı
Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimi arttıracak bir adım Yunan tarafından geldi. Yunanistan, atış eğitimleri maksadı kapsamında Türkiye’nin sorumluluk sahalarını kapsayan iki yeni navtex ilanı yaptı. Türkiye ise bu eylem üzerine kendi sorumluluk sahasında bulunan alanlar için kendisi yeniden navtex ilanı yaptı. Antalya Navtex İstasyonu tarafından yapılan açıklamada, Türk navtex servis sahası içinde bulunan bir alana ilişkin olarak yetkisiz bir istasyon tarafından duyurunun yayımlandığı, söz konusu ilgili duyurunun ise Antalya Navtex İstasyonu tarafından yeniden yayımlandığı ifade edildi. Ayrıca duyuruda 6 Ekim ve 8 Ekim tarihlerinde Doğu Akdeniz’de belirtilmiş sahalarda atış eğitimlerinin de yapılacağı açıklandı.

 

“Yunanistan Diyalogu Engelliyor”
Öte yandan konuyla ilgili olarak güvenlik kaynakları, Yunanistan tarafından Doğu Akdeniz’de geniş bir alanı kapsayan ve yetkisiz bir istasyon tarafından ilan edilmiş olan navtexin sorunların çözümüne değil, bölgede daha fazla gerginliğin artmasına neden olduğunu ifade ediyorlar. Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz bölgesindeki sorunlarının uluslararası hukuk, diyalog ve iyi komşuluk ilişkileri içerisinde çözülmesini istediğini belirten uzmanlar, Türkiye’nin bu konuda pek çok adım attığını ve çözüme katkı sunmak için bazı askeri tatbikatların kapsamını da azalttığını ve hatta bazılarını ertelemeyi dahi düşündüğünü bildirdiler. Bu bakımdan Yunanistan’ın attığı adımların, Türkiye’nin talep ettiği iyi niyetli adımlara karşı engel olduğu ve diyalog masasını devirmeyi amaçladığını da yine kaynaklar ifade ettiler. Diyalog konusunda ilan edilen navtexlerin nasıl bir etkisinin olacağını ise ilerleyen günler gösterecek.