Anadol otomobil tarihçesi ve hikayesi

Anadol otomobil tarihçesi ve hikayesi

Geçmişte Türkiye’de üretilen devrim arabalar, Tofaşlar, Nobel 200 gibi birçok araba vardır. Fakat ilk ve en seri üretilen arabalar Anadol arabalarıdır.

Vehbi Koç, 1928 yılında Otokoç’u kurması sayesinde 1946 yılında Ford markalı arabaların Türkiye’deki temsilcisi olmayı başarmıştır. Vehbi Koç daha sonra 1954 yılında Ford’un temsilcileri ile görüşüp Türkiye’de otomobil üretimine başlamak istedi. 1959 yılında Ford temsilcileri ile yaptığı görüşmelerden olumlu yanıt aldıktan sonra Otosan’ı kurdu. Otosan’da Ford kamyonları montajı başladıktan sonra da yerli araç üretimine başlandı.

Vehbi Koç 1963 yılında Bernar Nahum ile İzmir fuarına gitti. Bu fuarda İsrail yapımı fiberglas aracı gördü ve bu araç dikkatini çekti. Bu aracın maliyeti düşük olduğu için Vehbi Koç marka kurup araç üretimi yapmak istedi. Bu araç Anadol arabasıdır. Anadol arabaların hikayesi de bu şekilde başlamış oldu. Koç grubu ile Ford’un ortak olarak ürettikleri Anadol araçların üretimi 19 Aralık 1966 yılında yapılmaya başlandı. Fakat Anadol’un gösterimi 1 Ocak 1967’de olup 28 Şubat 1967 yılında da satışa sunulmaya başlandı.

Anadol Arabaları İsminin Seçilmesi

Vehbi Koç Anadol araçları için oldukça heyecanlıydı. Bu arabalar aile arabası olacağından dolayı ve halka hitap edeceğinden dolayı Vehbi Koç arabanın ismini halkın koymasını istedi. Bu yüzden de gazeteye bir ilan vererek bunu ilan etti. Gazetede birinci olan kişiye 10 bin lira ödül vereceğini de belirtti. Bunu duyan ve fikri olan 86 bin kişi fikrini belirtti. 86 bin kişiden sadece 4 kişi finale kaldı ve bu kişiler ‘Anadolu, Anadol, Otosan ve Veko’ ismini öneren kişiler oldu. En son karar ise Anadol ismi oldu.

Özellikleri

Anadol arabaların üretimi 1966 yılında başlandı. Ardından izinlerin çıkması ile de 1967 yılında araç satışa sunulmaya başlandı. Anadol’un motoru Ford motorudur. Bu araçların kaportası cam elyafı ve polyesterden yapılmıştır. İlk kullanılan motorun modeli kenttir. Bu model motorlar yurtdışında çok sevilmektedir hatta ABD’de kent motorları şarkılara bile dâhil olmuştur. Anadol arabaların üretimi 1987 yılında durmuştur. Anadol arabalar o tarihe kadar 87 bin adet satıldı.   

Kaynak:İhlas Haber Ajansı