Araç alacaklar test sürüşü yaparken bunlara dikkat!

Araç alacaklar test sürüşü yaparken bunlara dikkat!

Yeni ehliyet alacaksınız ve sürüş hakkında hiçbir bilgiye sahip değilsiniz. O zaman bu yazımızda sizin için deneme sürüşü yaparken dikkat edilmesi gereken hususları ele aldık.

Son zamanlarda artan teknolojik hamleler sayesinde arabalar hayatımızda çokça yer edinmeye başladı öyle ki artık her kapıda bir ya da iki araba bulunuyor. Ve insanlar bu arabalar sayesinde yakın uzak demeden işlerini kısa bir sürede halledebiliyor. Sadece bununla da kalmayıp gezmeye, dolaşmaya, önemli işlerini halletmeye her yere arabayla gidebiliyor. Bu nedenle arabalar insanların hayatında önemli bir rol taşıyor.

Sadece kullanım açısından kolaylığının yanı sıra görsellik olarak arabalar önemli bir işleve sahip iyi ve güzel bir marka değeri taşıyan araba sahipler toplumda daha üstün bir statü taşıyor. Bu nedenle insanlar arabalarının marka ve lüks olmasını önemsemektedir. O yüzden araba almadan önce bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bunlardan birisi de arabanın sürüş kolaylığı ve zorluğudur.

Yeni bir araba alırken ilk yaptığımız şey arabanın içine, kaputuna ya da tekerleklerine göz atmaktır. Fakat bunlardan daha önemli olan alacağımız araba için deneme sürüşü yapmaktır. Böylece araba hakkında yazılı olan bilgileri deneyimleyip görebilmemiz mümkün olur. Son zamanlarda dolaşan bilgi kirliliği sayesinde çoğu alıcı deneme sürüşü yaparken dikkat edilmesi gerekenleri önemsemektedir.

Test Sürüşü Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Araç almadan önce en önemli işlemlerden birisi olan deneme sürüşünde arabanın birçok noktasına dikkat etmeliyiz. Ne yapmamız gerektiğini madde madde ele alacak olursak;

Farklı Yollar Deneyimleyin: Kimi araç direksiyonları güçlükle döndüğü için kullanıcılarını virajlarda sıkıntıya sokmaktadır. Bu nedenle deneme sürüşünde aracınızı otobanda değil de virajlı ve tümsekli yollarda sürmeye çalışın. Böylece aracın virajdaki performansını ve engebeli yollarda aldığı hızı görebilirsiniz.

Performansını Kontrol Edin: En önemli noktalardan birisi olup  burada vites atarken hemen atıp atılamadığı, yokuş çıkarken zorlanıp zorlanmadığı gibi olaylara bakmalısınız.

Rahatlığını Kontrol Edin: Araç koltuklarına, tavan yüksekliğine araç genişliğine bakın.

Sesleri Dinleyin: Aracın ses çıkarıp çıkarmadığını dinleyin eğer istenmeyen sesler varsa arabanın tamire ihtiyacının olduğunu bilin.