Araç muayenesinden tek seferde nasıl geçilir?

Araç muayenesinden tek seferde nasıl geçilir?

Araç muayene dönemi yaklaştıkça araç sahipleri araçlarını kolayca tek sefer de muayeneden geçirebilmek için bazı araştırmalar yaparak eksiklerini gidermeye çalışıyorlar.

Öncelikle araç muayenesinin bir ihtiyaç olduğunu bilmemizde fayda var. Çünkü bu muayene sayesinde hem can hem de mal güvenliğinizi güvence altına almış oluyorsunuz.

 Bu nedenle muayene ettirmeden önce sadece muayeneden geçmeyi değil, muayenenin gerektirdiği yükümlükleri de gerçekleştirmeye çalışmalısınız. Bunun dışında eğer aracınız muayeneden geçemedi araç muayenesini gerçekleştiren kurum size bir ay süre tanıyor. Siz bu süre içinde eksiklerinizi tamamlayıp tekrar muayeneden geçebiliyorsunuz.

Fakat muayeneden tek seferde geçmekte mümkün onun için de bazı önemli ipuçları var.

Silecekler: Çoğu kişi sileceklerine dikkat etmeden muayeneye giriyor. Fakat silecekler, araç için en önemli unsurlardandır. Yağmurlu ve karlı yollarda sileceksiz görüş alanınız daraldığı için kaza yapabilme durumu oluştuğu için silecekler muayenede önemsenir. Muayeneye girmeden önce silecek suyunuzu kontrol ediniz.

Emniyet Kemeri: Araç sahiplerinin mutlaka ve mutlaka dikkat etmesi gerekenlerden birisi de aracınızın emniyet kemerleri. Bu nedenle ön koltukta ve arka koltuktaki emniyet kemerlerini test etmelisiniz. Bozuk emniyet kemeri varsa tamir ettirmelisiniz. Ve aracınızın kaza anında emniyet kemerlerinin kilitlenip kilitlenmediğini test etmelisiniz.

Lastikler: Malum lastikler aracı taşıdığı için kontrol edilmektedir. Aracınızın lastiklerinin patlak ve havası düşük olmaması gerekir.

Ruhsat ve Şasi Etiketi: Muayenedekiler araç şasi etiketine de bakarlar. Bu nedenle araç ruhsatınızdaki şasi numarasıyla araç şasi numarasının aynı olmasına dikkat edin.

Yangın Tüpü: Yangın tüpü olmadığından dolayı muayeneden geçemeyenlerin sayısı epey fazla. O nedenle aracınızda mutlaka yangın tüpü bulundurun. Çünkü olur olmadık nedenlerden dolayı yangın çıkmak durumunu da göze almalısınız.

Far Kontrolü: Karanlık yollarda kurtarıcımız olan farların kontrolü de aracımız ve kendimiz için önemli bu nedenle muayeneye gitmeden önce ön ve arka farları kontrol etmeliyiz. Kırık far var mı ya da farlar yanıyor mu bunların hepsini gözden geçirmeliyiz.

Trafik Seti: Sadece muayene için değil, herhangi bir olası durumda da ihtiyacımız olacak bu set sayesinde aracımızın bakımını kendimiz gerçekleştirebiliriz. Bu nedenle araç muayenesinde önemli bir unsurdur.