Aracın ABS Işığı Neden Yanmaz?

Aracın ABS Işığı Neden Yanmaz?

Abs ışığının yanması; Abs’nin devre dışı olduğunu gösterir. Abs ışığının yanmasının 5 nedeni bulunmaktadır. İşte bu nedenler ve çözüm yöntemleri.

Abs Nedir?

Kısaltması “Anti Blokaj Sistemi” olan Abs; günümüzde hemen hemen her otomobilde bulunan ve aracın güvenliğini sağlayan sistemlerden biridir. Abs, araçların frenleme anında her bir tekerleğin devir sayısındaki değişimleri denetlemektedir. Abs, tekerleklerin dönüş sayısının birden düşmesi ve tekerleklerin kilitlenmesi durumunda otomatik olarak fren basıncını düşürmektedir. Tekerleklerin hızlanma durumunda da fren basıncını tekrar yükseltmektedir. Abs sayesinde de sürücü direksiyon hakimiyetini kontrol altına almakta ve güvenli bir araç kullanım imkanı bulmaktadır.

Abs Işığının Yanmasının Nedenleri ve Çözümleri

Abs, bazı durumlarda devre dışı kalmakta ve devre dışı kaldığı zaman ise abs’nin uyarı ışığı yanmaktadır. Abs’nin devre dışı kalmasına sebep olan 5 yaygın neden vardır. İşte bu nedenler ve çözüm yöntemleri şunlardır;

Arızalı hız sensörü: Tekerleklerde bulunan hız sensörlerinde oluşabilecek arızalar sonucunda Abs ışığını yakarak uyarı vermektedir. Hız sensöründe meydana gelmiş olan arızalar kontrol edilerek sorun giderilmektedir.

Ampul kontrolü: Ampul kontrolü, sürücülerin rahatlığı açısından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda ampul kontrolünden sonra Abs ışığının yanmasına neden olan sıkıntılar olabilmektedir.

Fren sıvısı eksikliği: Fren sıvısı deposunda oluşabilecek olan sızıntılar sonucunda Abs, ışığını yakarak uyarı vermektedir. Çünkü Abs fren sistemi ve fren sıvısı arasında çok yönlü bağlantılar vardır. Abs ışığının yanması durumunda fren sıvısı deposunu kontrol ederek sorun giderilmektedir.

Aşınmış hidrolik pompa: Araçlardaki tekerleklerden birinin farklı bir hızda hareket etmesi sonucunda hidrolik pompa devreye girmektedir. Bu da hidrolik pompaların zaman içinde aşınmasına neden olmaktadır. Hidrolik pompanın aşınması durumunda Abs ışığını yakarak uyarı vermektedir. Bu durumda hidrolik pompa değiştirilerek sorun giderilmektedir.

Kötü ABS modülü: Kitlenmeyi önleyici fren sisteminin modülü belli bir süre kullanımdan sonra korozyon oluşturabilmektedir. Modülün korozyon oluşturması da Abs ışığının yanmasına sebep olmaktadır. Bu durumda modül kontrol edilerek değiştirildiğinde sorun giderilmektedir.